Millal vajab jalahaavand erakorralist abi?

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Copy
Kiire on jalahaavandi ja gangreeni puhul siis, kui tekkinud on kõrged palavikud või väljakannatamatu valu.
Kiire on jalahaavandi ja gangreeni puhul siis, kui tekkinud on kõrged palavikud või väljakannatamatu valu. Foto: Veronika Palmiste

Pühade ajal kohtutakse tavaliselt oma vanemate sugulastega ning on täiesti võimalik, et vanal inimesel on mure, mida ta nooremale usaldab - jalale on tekkinud haavand või varvas on mustaks läinud. Veresoonte kirurg seltab, mida sellisel juhul teha?

Ida-Tallinna keskhaigla veresoonte kirurg Veronika Palmiste soovitab olla tähelepanelik eakate lähedaste jalgadel tekkinud muutuste osas.  

«Kõige mõistlikum oleks korraks üle vaadata, kuidas kahjustus välja näeb. Kui muutus on jäsemel olnud mitemid nädalaid või kuid, siis kindlasti ei juhtu mitte midagi, kui kohe EMOsse ei jookse,» sõnas kirurg. Nimelt EMOdes on haavandi või varba gangreeniga nn. «rohelised» patsiendid, keda vaadatakse kõige viimasena. Palmiste sõnul on lihtsam pöörduda peale pühi inimese perearsti poole, et arst hindaks olukorda ning vajadusel võtaks ühendust veresoontekirurgiga. «See oli ka üks põhjusi, miks pidasime vajalikuks e-konsultatsiooni kiiret juurutamist,» nentis Palmiste. 

Millal võiks jalahaavandi või varba gangreeni tõttu pöörduda EMOsse, mitte loota perearsti hinnangule ja muudele kanalitele? Kiire on jalahaavandi ja gangreeni puhul siis, kui tekkinud on kõrged palavikud ning ei ole muud põhjust selleks. Lisaks on EMOsse õigustatud pöördumine siis, kui valu on väljakannatamatu ning tavapärased valuvaigistid ei aita. Kindlasti ka sellisel juhul peab olema valmis, et haigla vastuvõtuosakonnas läheb palju aega. «Küsimus ei ole ainult seisundi hindamises või pealevaatamises, vaid tavaliselt tehakse ka esmased uuringud-analüüsid ning vajadusel kontakteerutakse veresoontekirurgiga,» sõnas Palmiste. 

Märksõnad

Tagasi üles