Vähiravifondi õpetlik juhtum: naine soovis annetusraha võitluseks haigusega, mida pole olemas

«Kui keegi küsib Facebookis endale annetusi, ärge keskenduge emotsioonile, vaid püüdke aru saada, milleks täpselt raha on tarvis,» öeldakse vähiravifondist «Kingitud elu».

FOTO: .

Vähiravifondi Facebooki lehel edastatakse õpetlik lugu äsja esinenud juhtumi kohta, milles sooviti annetusi isiklikule kontole, aga välja toodud haigust pole arsti sõnul olemas. 

19. juunil postitati Facebooki üleskutse, kus paluti abi 25-aastase naise Maarja vähiravi toetuseks. Lakoonilises postituses, mis on tänaseks Facebookist kustutatud, väideti et Maarja on võidelnud vähiga kolm aastat (diagnoos: emakaarteri vähk, kõhuarteri vähk) ning vajab 800 eurot «keemiaravi eelravi» tarvis, mida tal töövõimetuspensionärina pole kusagilt endal võtta, kirjutab vähiravifond.

Lisati, et ilma selle ravita olla noorel naisel elulootust kõigest pooleks aastaks. Postituse all oli Maarja isiklik pangakonto number. 

«Emotsionaalne üleskutse levis ja jõudis ka meieni. Inimesed küsisid, kas vähiravifond saaks toetada – selliste juhtumite tarvis me ju olemegi loodud,» sedastab fond.

Vähiravifond vastas oma Facebooki lehel samal õhtul, et kui tegu on tõenduspõhise ehk mitte alternatiivse, ja näidustatud ehk mitte eksperimentaalse raviga, siis saadakse loomulikult aidata.

«Siis hakkasid juhtuma imelikud asjad,» vahendab vähiravifond.

Kõigepealt avaldas Maarja sõbranna heameelt, et Maarja abipalvet märgati ning ütles, et nad ei tulnud ise selle pealegi, et vähiravifond võiks ka nn tavainimesi aidata. «Kuigi fond ei ole kunagi vahet teinud tava- ja mingit muud laadi inimestel – aitame kõiki,» kinnitatakse vähiravifondi lehel. 

Seejärel kirjutas Maarja, et kogub paberid kokku ja pöördub fondi poole. 

«Järgmisena juhtis üks onkoloog meie tähelepanu, et emakaarteri vähki ja kõhuarteri vähki ei ole olemas. Samuti ei eksisteeri mingit «eelravi». Isegi kui mingit ravi selliselt nimetada, ei ole see patsiendile tasuline.»

Nüüd teatas Maarja fondile, et sai vajaliku raha oma pereliikmete abil kokku ja fondi abi ei vaja.

Pikapeale hakkasid inimesed postituse all oma kahtlusi avaldama, varsti kõlas kommentaarides ka sõna «pettus». Info Maarja tervise ja abivajaduste kohta muutus äärmiselt segaseks ja vasturääkivaks. «Diskussion kulmineerus eile milleski, mida Maarja nimetas räigeks laimuks tema aadressil,» edastatakse fondi lehel. 

«Hing sai kõigil täis. Räägiti politsei sekkumisest.» 

Algne abipalve võeti Maarja sõbranna poolt Facebookist maha. Vähiravifond edastab: «Ka meie eemaldasime kirgi kütva postituse oma lehelt, aga ainult selleks, et teha juhtumist oluline õppetund, kus võime teha järgmised järeldused.»

Fondi inimeste arvates koguti emotsionaalse postitusega isiklikule kontole raha küsitava ja segase vajaduse tarvis. «Mitte keegi peale Maarja enda ei tea, kui paljud inimesed talle raha kandsid – vajaduseks, mida lõpuks ei olnudki,» märgitakse fondist. «Maarja haigusest ja ravivajadusest ei tekkinud mitte mingit adekvaatset pilti. Me ei tea, kui siiras see oli.»

«Kui keegi küsib Facebookis endale annetusi, ärge keskenduge emotsioonile, vaid püüdke aru saada, milleks täpselt raha on tarvis,» õpetatakse fondist. 

Kui raha küsitakse vähiraviks, tasub pöörduda vähiravifondi poole. Kui tegemist on tõenduspõhise ja näidustatud raviga, mida haigekassa ei toeta, saab fond aidata. «Alati tasub vähiravifondiga konsulteerida: nii abivajaja kui ka internetis abi küsimist märkav inimene.»

Vähiravifondis selgitatakse välja tõesed ja põhjendatud ravivajadused. 

«Väike halb võib rikkuda suure hea. Tõrvatilk rikub mee potis. Olgem head tehes tähelepanelikud ja abi küsides siirad,» avaldab vähiravifond oma lehel.