SYNLABi meditsiinilabori infektsioonhaiguste valdkonna juhi dr Paul Naabri sõnul muutuvad borrelioosile viitavad antikehad veres määratavaks kõige varem 10–21 päeva pärast nakatumist, st pärast puugi hammustust. Kahtluse korral on see ka õige aeg testimiseks. Varem tehtud vereproov ei pruugi nakatumist veel tuvastada. Dr Naaber ei soovita niisama testida: «Kaebuste puudumisel pole mõtet igaks juhuks uuringuid teha, kuid sümptomite olemasolul tuleks end kindlasti kontrollida. Nakkuse kahtlusel tuleks uurida inimest ennast, mitte puuki, sest haigustekitaja leidmine või mitteleidmine puugil ei kinnita ega välista nakkust inimesel.»
Kui esimene testi tulemus on negatiivne ehk puukborrelioosile viitavaid antikehi ei esine, aga tüüpilised sümptomid siiski esinevad, on soovitatav pöörduda perearsti poole ning vajadusel uuringut umbes nelja kuni kuue nädala pärast korrata.
Puukborrelioosi IgM analüüsi positiivne tulemus osutab hiljutisele puukborrelioosi nakatumisele, negatiivne tulemus viitab aga infektsiooni puudumisele või on testima tuldud liiga kiiresti ja antikehasid pole veel tekkinud. IgG analüüsi positiivne tulemus viitab varem läbi põetud haigusele. Kui esimene analüüs on positiivne, tuleb teha kinnitav uuring spetsiifilise laboritestiga, mis jätab välja võimalikud valenegatiivsed või valepositiivsed vastused ja kinnitab õige tulemuse. «Ka entsefaliiti saab laboritestidega tuvastada, kuid selle eelduseks tuleb taas arvestada, et pärast nakatumist on vaja umbes nädalat või paari IgM ja IgG tüüpi antikehade tekkeks,» kinnitab infektsionist.
Mida teha puugihammustuse korral?
1. Eemalda puuk võimalikult kiiresti, kasutades pintsette.
2. Pintsetid aseta võimaliku puugi pea ja naha lähedale ja tõmba otse, oluline on ka puugi pea tervelt naha seest kätte saada.
3. Väldi puugi liigset pigistamist.
4. Puhasta haav vee ja seebi või desinfitseerimisvahendiga.
5. Kui täheldad tekstis kirjeldatud sümptomeid, eelkõige iseloomulikku punetavat laiku, oleks vaja pöörduda arsti poole. Vajadusel saab lasta end testida puukborrelioosile viitavate antikehade esinemise suhtes.