Avastati uus moodus Parkinsoni tõve ravimiseks

Neuronid ei saa enam viga ega hukku.

FOTO: krishna creations / PantherMedia / krishna creations

Teadlased avastasid, kuidas vähendada ohtlike valkude mõju ajule ja olla abiks Parkinsoni tõve ravis. Pakub see aga tõelist paranemislootust või on probleemile plaaster?

Parkinsoni tõbe iseloomustavad värinad, liikumise aeglustumine, tasakaalu – ja koordinatsiooniprobleemid, vahendab Medical News Today.

Kui alfa-sünukleiini valgud kuhjuvad ajus, kleepuvad need kokku ja muutuvad väga ohtlikuks, kuna takistavad neuronaalsetes võrgustikes info liikumist. End valesti «kokku pakkinud» valgud võivad ka läbistada neuronite membraane. Rakkudevahelise suhtluse katkemine ja membraanide vigastused viivad omakorda rakusurmani.

Valkude kuhjumise põhjused on olnud seni Parkinsoni tõve puhul lõpuni teadmata, sestap seni suudetud haigust välja ravid, küll aga leevendada selle sümptomeid.

Journal of Molecular Biology teadusajakirjas avaldatud uuringus keskendutakse võimalikule teraapilisele äsja avastatud valgule HYPE, mis on ainus inimestes leiduv Fic valk – need aitavad otsustada, kas stressiolukorras rakk elab või sureb. Negatiivset otsust iseloomustab raku valkude väär «kokku pakkimine».

Teadlased võtsid uurida, kas HYPE võib tõepoolest vähendada alfa-sünukleiini valguosakeste väärast toimimisest tulenevat rakustressi ja hukkumist. Selgus, et ohtlikud valgud ei läbistanud HYPE juuresolul enam senisel määral rakumembraane, mistõttu ei hukku ka enam nii paljud neuronid.

See võib olla oluliseks abiks Parkinsoni tõvele piiri panemises.

Tagasi üles