T, 28.11.2023

Tõsine oht tervisele – mida kujutab endast passiivne joomine?

PM Tervis
Facebook
Comments 3
Alkoholi tarvitamine ohustab ka teiste tervist ja elu.
Alkoholi tarvitamine ohustab ka teiste tervist ja elu. Foto: LightField Studios / PantherMedia / LightField Studios

See on oht tervisele, millega seisavad silmitsi paljud. Nii nagu passiivse suitsetamise puhul, kogevad inimesed tarvitaja kõrval ainest põhjustatud halbu tagajärgi.

Hiljutine analüüs, mis avaldati ajakirjas Journal of Alcohol and Drugs, näitab, et peaaegu 21 protsenti USA-s elavatest naistest ja 23 protsenti meestest on kannatanud kõrvalseisjana viimase 12 kuu jooksul teiste alkoholi tarbimise tõttu.

Suitsetamise puhul hingavad kõrvalseisjad sisse saastunud õhku, aga joomise puhul kannatavad joovastava aine mõju all oleva inimese kõrvalolijad tema käitumise tõttu. Selleks võivad olla ähvardused, füüsiline agressiivsus, vara kahjustamine, vandalism või autoõnnetused joobes juhtimisel. Viimases uuringus leiti, et kõige sagedasemaks tagajärjeks on ahistamine ja ähvardused.

Passiivne joomine, mida põhjustavad naised, toob neile ohtralt pere – ja finantsprobleeme. Meestele aga süüdistusi vandalismi, lõhutud omandi ja põhjustatud vägivalla tõttu.

Teiste alkoholitarbimise tõttu kannatasid kõige sagedamini just alla 25-aastased.

Alkoholitarbijad võivad ka ise sattuda ohvriks – uuringus selgus, et ligi pooled ohtralt rammujooke tarbivad inimesed olid olnud ohvrirollis kellegi teise joomisharjumuste tõttu.

Teadlased peavad oluliseks probleemiga koheselt tegeleda, kuna alkohol on ennetatavate surmajuhtude põhjustajana USA-s kolmandal kohal, röövides igal aastal ligi 88 000 ameeriklase elu.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles