Intellektipuudega inimestele toimub suvekool

Suvine ühine melu on intellektipuudega inimestele vajalik.

FOTO: Elmo Riig

Järgmisel nädalal, 16.-18. juulil 2019, toimub Harjumaal Pedase Puhkekeskuses Vaimupuu Suvekool, mis on erivajadustega inimeste suvepäevade harivam ja tempokama programmiga versioon. Teadaolevalt on tegemist esimese intellektipuudega inimesi hariva suvelaagriga Eestis.

Vaimupuu Suvekoolist võtab osa 205 inimest. Kohale tullakse 17-st erivajadustega inimeste organisatsioonist üle Eesti, lisaks nende saatjad ja tegevusjuhendajad ning korraldusmeeskond.

Osalevatest organisatsioonidest on suurem osa omavahel suvepäevi pidanud juba 14 aastat. Tänavuste, juubelihõnguliste 15. suvepäevade organiseerimine usaldati Vaimupuule. Kolm aastat tagasi, 2016. aastal, aitas Vaimupuu korraldada suvepäevi Vana-Vigalas. Kuna MTÜ Vaimupuu on varem teinud meedia-, foto- ja säästva tarbimise koolitusi intellektipuudega inimestele, otsustati anda tavapärastele suvepäevadele lisaväärtus koolituste ja töötubade näol.

Suvised koosviibimised on erivajadustega inimestele väga olulised. See on kohtumispaik vanadele sõpradele, vaheldus argipäevast, põhjus kodust välja tulla. Aktiivne ja hariva loomuga puhkus tõstab tuju, parandab teadmisi ja oskusi, annab enesekindlust ja positiivset ellusuhtumist, mis on väga vajalikud kõigile, sõltumata puudeastmest või majanduslikust olukorrast. Koolitused võeti programmi ka seetõttu, et tänavu kevadel jäid paljud erivajadusega inimestele mõeldud koolitused ära, kuna väikeprojektidele polnud võimalik raha taotleda.

Suvekooli avamisel saavad sõna Vaimupuu peatoimetaja Janek Muru, Vaimupuu tegevtoimetaja Kerttu Rakke, Tiia Sihver Sotsiaalministeeriumist ja Brian Timm-Brock USA Saatkonnast. Vana teenekas Suvepäevade lipp antakse pidulikult üle Liisi Aronile Hiiumaa Sotsiaalkeskusest, heisatakse uus lipp.

Vaimupuu Suvekoolis toimub 9 töötuba erinevatele huvidele ja võimetele (maalimine, prossi valmistamine, kollaaž, taaskasutus, tants ja laul, ringkäik looduses, erinevad joogastiilid) ja kaks koolitust (fotokoolitus ja meediakoolitus). Töötubades valminud käsitööst avatakse pop-up näitus. Tantsu ja laulu töötoas valmib kolme tunni jooksul lavaküps ja tantsuseadega täiesti uus laul, mida etendatakse õhtul ka teistele.

Esimesel päeval ootame külla tsirkusetruppi interaktiivse etendusega ning FC Flora jalgpallureid ja treenereid, kellega peetakse maha ka üks sõprusmäng.

Teisel Suvekoolipäeval külastatakse Tallinna Loomaaeda, kus kuulatakse Mati Kaalu loengut «Kuidas loomad loomaaias elavad?» ning peetakse piknikku. Foto- ja meediakoolitusel osalejatel toimub loomaaias praktika. Õhtul «kontrollitakse koduseid ülesandeid» – toimub kontsert, kus organisatsioonide esindused astuvad üles ettevalmistatud kavadega teemal «Muinaslugu muusikas».

Mõlemal õhtul on tantsuõhtu, kus kliendid tantsivad ansamblite Laine ja Merivar muusika järgi. Samal ajal toimuvad tegevusjuhendajate mõttetalgud, kus arutatakse erivajadustega inimeste olukorda praeguses Eestis ning otsitakse klientidele soodsamaid lahendusi.

Lisaks on kavas palju üllatuskülalisi ja -esinejaid. Kolmandal päeval vahetatakse muljeid ja jagatakse tagasisidet.

Lisaks jäädvustatakse Vaimupuu Suvekool ka videona. Vaimupuu esimene film «Mulle meeldib pildistada» koostöös BFM-iga valmis aastal 2013. 

Populaarne

Tagasi üles