Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Tervisenõu: kas külmal kivil istumisest võib põiepõletik tekkida? (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kivil istumise pärast liialt muretseda ei tasu.
Kivil istumise pärast liialt muretseda ei tasu. Foto: Wavebreakmedia ltd / PantherMedia / Wavebreakmedia ltd

Levinud müütide kohaselt tekitab põiepõletikku näiteks külmal kivil istumine või miniseeliku kandmine. Perearsti sõnul pole aga teada, et haigus sel moel võiks tekkida. 

Marje Oona.
Marje Oona. Foto: SILLE ANNUK / PM/SCANPIX BALTICS

Põepõletikuga seotud müüte kommenteerib perearst ja Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona:

«Ei ole märganud, et külmale kivile istumine lõpeks põiepõletikuga,» tähendas Oona. «Kahtlemata on selliseid juhuseid ka olnud, kus jahedal pinnasel istumise järel ongi põletik tekkinud, aga see on pigem kokkusattumus.»

Põiepõletikku esineb aastaringselt eri riskitegurite kombineerumise tagajärjel – sugugi mitte väike pole siin geneetilise eelsoodumuse roll. «Kui limaskesta külge haagivad kergemini põletikku tekitavad bakterid, on ka põiepõletiku risk suurem. Haigestumist ei mõjuta samuti see, kas seelik on lühike või pikk,» kinnitab arst.

Äge põiepõletik võib põhjustada suurt vaeva ja selle puhul peaks julgesti pöörduma perearsti poole, et saada õige diagnoos ja ravi.

Tagasi üles