WHO: beebitoite turundatakse Euroopas sobimatult ja neis on liialt suhkrut

Paljud müügil olevatest beebitoitudest võivad liialt suhkrut sisaldada. FOTO: Shutterstock

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) avaldatud uuringutest selgus, et arvestatavat osa beebitoitudest turundatakse sobivana alla kuuekuustele, kuigi tegelikkus sisaldavad need liialt suhkruid.

WHO kauaaegne soovitus on, et lapsi peaks esimesel kuuel elukuul rinnapiimaga toitma. «Juhis sobimatu beebide ja väikelaste toidu reklaamimise lõpetamiseks» ütleb selgelt, et kommertslikke lisatoite ei tohiks alla kuuekuustele mõelduna üldse reklaamida.

Imikuea ja varajase lapseea hea toitumine on võti lapse normaalse kasvu ja arengu tagamiseks. Siia kuulub ka ülekaalulisuse, rasvumise ja dieediga seonduvate muude haiguste ennetus.

6 kuni 36 kuu vanustele lastele sobimatute toitude kindlaks tegemiseks lõi WHO toiteaineprofiili mudeli, mis edastati liikmesriikidele ja teistele hinnangute andmiseks.

Lisaks arendati metodoloogia turul olevate beebitoitude kohta sisulise info kogumiseks siltidelt, pakenditelt, reklaamidest ja väidetest, mida kasutati 2017. aasta novembrist 2018. jaanuarini Viinis, Austrias; Sofias, Bulgaarias; Budapestis, Ungaris; ning Haifas, Iisraelis.

Uuriti 516 poodi ja 7955 beebidele ja väikelastele mõeldud toodet. Selgus, et 28-60 protsenti toodetest turundati kõigis neljas linnas sobivana alla kuuekuustele lastele.

Kuigi Euroopa Liidu seadus lubab seda, käib see vastu WHO rahvusvahelisele rinnapiimaasenduste turundamise koodeksile ning WHO juhistele.

Imikute ja väikelaste toidud peaksid vastama erinevatele toitaineid ja koostist puudutavatele soovitusele. Paljud müügil olevatest beebitoitudest võivad liialt suhkrut sisaldada. Kolmes linnas leiti, et poolte või rohkemate toitude kaloritest üle 30% tuli suhkrutest. Kolmandiku koostisosade seas olid suhkur, kontsentreeritud puuviljamahl või teised magusained, mis võivad muuta laste eelistust magusamate toitude  järele. Kuigi puu- ja köögiviljad sisaldavad looduslikult suhkruid ning sobivad imikutele ja väikelastele, on kõrge suhkrute tase kommertstoodetes murettekitav.

 
Tagasi üles
Back