R, 1.07.2022

Mida teha valutavate liigestega?

Paula Rõuk
Mida teha valutavate liigestega?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Liigesevalu võib esineda ka aktiivse eluviisi puhul.
Liigesevalu võib esineda ka aktiivse eluviisi puhul. Foto: Shutterstock

Osteoartriit tekib siis, kui luude otstes asuv kaitsev kõhre kulub. See tekitab valu ja kangust põlvedes, puusades ja kätes ning võib raskendada kõndimist, treppidest ronimist ning isegi hammaste pesu või pastapliiatsi kasutamist.

Liigeste kulumisele ravi leitud ei ole ning tegeletakse valu leevendamisega. Paljudel eakatel on aga raskusi pikaajalise valuraviga ning opioidsetel valuvaigistitel on sõltuvusttekitavad omadused.

Õnneks on mitmeid ravivõimalusi, mis ei vaja ravimite võtmist, need töötavad paljudel hästi ja ei too mingeid kõrvalnähtusid, vahendab Washington Post

Kaota kaalu

Kui oled ülekaaluline, aitab 2–5 kilogrammi kaotamine vähendada liigeste valu ja parandada nende toimimist. Mida rohkem, seda parem. 2018. aasta uuringus kaotasid osalejad 10 protsenti oma kehakaalust ja nende põlvevalu vähenes 50 protsenti.

Toidul võib samuti oma roll olla. Artriidiga seonduvat põletikku aitab leevendada toitumine, mis sisaldab rasvast kala, tervislikke rasvu, puuvilju, rohelisi salateid ja pähkleid.

Püsi aktiivne

Kuigi võib paista, et treening tekitaks liigestes rohkem valu, siis väidavad uuringud vastupidist. Treenides liigese ümber olevaid lihaseid väheneb liigesele langev koormus. 2015. aastal tehtud ülevaade, mis analüüsis 54 uuringut, leidis, et treeningprogramm oli valu leevendamisel ja liigesfunktsiooni parandamisel sama efektiivne kui mittesteroidne põletikuvastane ravim.

Üldised juhised soovitavad 150 minutit mõõduka koormusega treeningut nädalas, millele lisandub kaks korda jõutreeningut. Näiteks võib saada kasu tai chi'st või kergest joogast, isegi toolijooga osutus mõni aasta tagasi tehtud uuringus efektiivseks. Kui oled treeninud mõned nädalad, kuid paranemist näha ei ole, võib kasu olla füsioteraapiast.

Ole ravimitega ettevaatlik

Tõsise valu korral võib arst soovitada ilma retseptita valuvaigistit. Toimeainet naprokseen sisaldav ravim osutus 2018. aasta uuringus kõige efektiivsemaks põlve ostreoartriidi ravimisel. Ravim võib tekitada aga seedesüsteemi probleeme, sealhulgas verejookse. Sel juhul võib olla vaja ravimi vahetamist.

Samuti võidakse soovitada valu vastu välispidiseid kreeme. Need võivad olla kulukad ning uuringutes on leitud, et kreemid ei too platseebo efektist suuremat kasu. Paljud kasutavad peale liigesevahetuse operatsiooni kuude kaupa opioidseid valuvaigisteid, kuid ka neil pole nähtud suuremat kasu kui tavalistel valuvaigistitel.

Ole süstidega ettevaatlik

Kuigi steroidisüstid võivad põletikku ja valu ajutiselt leevendada, kahjustavad need liigest ja kõhre. Hüaloroonhappe süstid põlveliigesesse arvatakse pakkuvat liigestele nii-öelda libestust. 2018. aasta uuringus leiti aga, et neist ei olnud kasu. Lisaks on võimalik liigestesse süstida verest eraldatud kõrge trombotsüüdide sisaldusega plasmat. See on osutunud valu leevendamisel oluliselt efektiivsemaks kui hüaloroonhape. Tegu on aga eksperimentaalse raviga, mis võib olla väga kulukas.

Operatsioon on viimane võimalus

Mõned ortopeedid soovitavad artroskoopiat, millega viiakse põlve väike kaamera ning parandatakse kõhre kahjustusi ja eemaldatakse kõhreosasid. Uuringud näitavad, et see pole treeningust efektiivsem, mistõttu pole see rahvusvaheliselt ekspertide soovitatud ravivõimalus.

Põlve või liigese vahetamine on eelkõige neile, kes on proovinud mitmeid ravivõimalusi, saavutanud tervisliku kehakaalu ja tunnevad, et nende elukvaliteet kannatab liigesevalu tõttu oluliselt.

Proovi veetreeningut

Kui liigesed on treeningu jaoks siiski liialt valusad, sobib hästi ujumine, mis paneb liigestele vähe koormust. Veespordi efektiivsust on näidanud ka uuringud. Näiteks leiti, et istuva eluviisiga inimesed, kes ujusid 45 minutit kolm korda nädalas 12 nädala jooksul, tundsid sama suurt valu leevenemist kui need, kes sõitsid jalgrattaga.

Märksõnad
Tagasi üles