E, 29.05.2023

Kaks peotäit pähkleid päevas võib meeste seksuaalfunktsioonile kasulik olla

PM Tervis
Facebook Twitter
Comments
43 meest sõid 14 nädala pikkuses katses iga päev lääne tüüpi dieedile lisaks 60 grammi ehk umbes kaks peotäit mandleid, sarapuupähkleid ja kreeka pähkleid.
43 meest sõid 14 nädala pikkuses katses iga päev lääne tüüpi dieedile lisaks 60 grammi ehk umbes kaks peotäit mandleid, sarapuupähkleid ja kreeka pähkleid. Foto: Shutterstock

Kaks peotäit pähkleid päevas võib ajakirjas Nutrients avaldatud teadusartikli tulemuste põhjal parandada meeste seksuaalset iha ja orgasmi saamise võimet.

 

Erektsiooni saamiseks ja säilitamiseks on tarvilik korralik vereringlus. Erektsioon sõltub närvide ja veresoonte komplekssest interaktsioonist. Protsessi juures on oluline ka lämmastikoksiid, mis aitab peenise lihaskoel jäigastuda ja jäikust vähendada.

Erektiilne düsfunktsioon (ED) on võimetus saada erektsiooni ja seda piisavalt kaua rahuldava vahekorra jaoks hoida. ED mõjutab suurema tõenäosusega vanemaid mehi. 30–80-aastaste meeste seas on selle levimus 30 protsenti. Elustiiliga kaasnevad tegurid nagu suitsetamine, ebapiisav füüsiline aktiivsus, stress, alkoholi liigtarbimine, liigne kaal ja ebatervislik toitumine tõstavad ED riski. Nendel faktoritel on bioloogiline mõju veresoontele ja närvidele. 

Varasemas sama valimi andmetega tehtud uuringust tehti järeldused, et pähklite tarbimine parandab sperma kvaliteeti. Mõnes uuringus on leitud, et Vahemere dieet ja sellele sarnased toitumisviisid vähendavad ED ja seksuaalse düsfunktsiooni riski. Samuti on leitud, et nende toitumisviisidega on seotud parem endoteeli funktsioon.

Salas-Huetose ja kolleegide uuringus osalesid 18–35-aastased lääne toitumisviisiga mehed. Lääne dieedis on võrreldes Vahemere dieediga vähem puu- ja köögivilju ning rohkem loomseid rasvu. 43 meest sõid 14 nädala pikkuses katses iga päev lääne tüüpi dieedile lisaks 60 grammi ehk umbes kaks peotäit mandleid, sarapuupähkleid ja Kreeka pähkleid. Neid võrreldi 40 mehega, kes järgisid samuti lääne dieeti, kuid ei söönud pähkleid. Erektiilse funktsiooni muutuste hindamiseks kasutati osaliste vastuseid küsimustikele ja biomarkereid vere- ja spermanäidistes. Näidistes mõõdeti lämmastikoksiidi ja E-selektiini molekuli taset, mis on erektiilse endoteeli funktsiooni asendusmarkerid.

Võrreldes kontrollgrupiga paranes pähkligrupi erektiilne ja seksuaalne funktsioon kahes mõõtmes: orgasmi saamise võime ja seksuaalne iha. Kahe grupi vahel polnud uuringu jooksul olulisi erinevusi erektiilse funktsiooni, vahekorraga rahulolu ja üleüldise rahulolu muutustes. Samuti ei muutunud eriliselt erektsiooniga seotud endoteeli funktsiooni markerite tasemed: lämmastikoksiid ja E-selektiin. Tulemused vajavad aga laiaulatuslikumaid uuringuid. Lisaks on vaja täpsemalt teada saada, mis mehhanismide kaudu võiks pähklite söömine seksuaalfunktsioonile kasulik olla. 

 
Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles