Sageli käivad depressiooniga kaasas ka kehalised nähud nagu muutused söögiisus ja une kvaliteedis, väsimus, keskendumis- ja mäluhäired.
Motivatsioon on kõige algus
Ravi ja teraapia puhul on oluline koht motivatsioonil. «Raskes depressioonis inimene ei pruugi uskuda ega loota, et tervenemine on võimalik,» nendib psühholoog, «ravi ja teraapia võivad talle tunduda mõttetutena.»
Liis Vahtra-Šmutov selgitab, et üheskoos meeleolu normaliseerumisega võib kaduda huvi endaga edasi tegeleda ja loodetakse, et hea enesetunne jääb püsima. «Kui depressiooni vallandajaks on läbitöötamata traumad või düsfunktsionaalsed mõtlemis-või käitumismustrid, siis on paraku üsna tõenäoline, et mõne aja pärast depressioon kordub,» hoiatab psühholoog.
Kuidas tagasilangust ennetada?
Alustuseks peakski tundma depressiooni ohumärke nagu huvi ja rõõmu kadumine, pikemat aega kestnud meeleolu langus, väsimus ja energiapuudus, kerge ärritumine ja tavalisest negatiivsemalt mõtlemine. Nende tekkimisel võiks psühholoogi sõnul korraks aja maha võtta ja endalt küsida: «Mida ma praegu vajan?» Ja proovida endale seda pakkuda niipalju kui võimalik. «Kui tundub, et ise ei oska või ei suuda, võiks lähedastelt või spetsialistidelt abi paluda. Kindlasti on targem ennetada kui pärast tagajärgede ja palju pikema raviga tegeleda.»
Kuna negatiivne mõtlemine on üks depressiooni sümptom, ei tohi võtta nende mõtete sisu automaatselt tõena. Ehk näed praegu kõike negatiivses valgused vaid seepärast, et su meeleolu on kehv? Kui mõni mõte tundub väga oluline ja seda ei saa tähelepanuta jätta, võiks leida teemaga tegelemiseks sellise aja, kus meeleolu on parem või veel etem – arutada seda lähedase, sõbra või oma terapeudiga.