R, 8.12.2023

Kas täiskuu mõjutab emotsioone ja tervist?

PM Tervis
Copy
Täiskuu mõjuvõim näib olevat üle hinnatud.
Täiskuu mõjuvõim näib olevat üle hinnatud. Foto: Erich Schmidt / PantherMedia / Erich Schmidt

Kuu ja Maa vaheline gravitatsiooniline tõmme põhjustab merevee tõusu ja langust. Kuna Kuu mõjutab Maad olulisel määral, on inimesed uskunud, et taevakeha võib rolli mängida ka meie füüsilises ja vaimses heaolus. Milline on täiskuu mõju tervisele teaduse kohaselt?

Kuu ja menstruaaltsüklid

Paljud on endiselt veendunud, et Kuu faaside ja naiste menstruatsioonide vahel on seos, kirjutab Medical News Today. Arusaam, et ovulatsioon ja Kuu faasid on kuidagi seotud, tuleneb kontseptsioonist, et kui keskmiselt kestab menstruaaltsükkel 28 päeva, siis kuutsükkel on umbes sama pikk - 29,5 päeva. 

1970-1990ndatel tehtud väikesemahulised uuringud näitasid, et emasloomade ovulatsiooni faasid langevad kokku Kuu omadega. Mõnes neist uuringutest leiti, et neid siduvaks vahelüliks on unehormoon melatoniin, mis reguleerib ärkveloleku tsükleid, ja mille tase oli seotud mõlema kuutsükliga.

2005. aastal ilmnes Nepalis läbi viidud väikeses uuringus, et naised, kelle ovulatsioon langes kokku täiskuuga ja kes rasestusid sel ajal, sünnitasid tõenäolisemalt poisslapsi. Need, kes rasestusid enne täiskuud, sünnitasid suurema tõenäosusega tüdrukuid. Küllap oli tegu juhusega. Menstruaaltsüklid võivad kesta vahemikus 21–35 päeva ja nende pikkus võib muutuda ka vanusega ja hormonaalsete tegurite mõjul.

Aasta hiljem tehtud sarnases uuringus ei leitud menstruatsiooni, viljakuse ja Kuu faaside vahel seost.

Kuu ja uni

Levinud arvamuse kohaselt häirib täiskuu und, muutes unetuse tõenäolisemaks. 2014. aastal ajakirjas Sleep Medicine avaldatud uuringus hinnati 319 osaleja unekvaliteeti erinevate kuufaaside ajal. Leiti, et täiskuu aegu oli osalejate unekvaliteet viletsam.

Vabatahtlikud nõustusid magama akendeta pimedates tubades kolme päeva vältel. Selle aja jooksul mõõtsid teadlased muutusi une sügavuses, aju aktiivsust magamise ajal, samuti melatoniini ja stressihormooni kortisool taset.

Kuufaasidega seostasid teadlased tulemused alles aastaid pärast uuringu läbi viimist, olles joonud kohalikus baaris mõned joogid ning imetledes täiskuud.

Analüüsitulemustest selgus, et vahetult enne ja pärast täiskuud kulus uinumiseks viis minutit kauem ja ööuni jäi ka 20 minutit lühemaks. Uni oli täiskuu lähistel ka kergem ja melatoniini tase madalam.

Tõendusmaterjali on une ja Kuu faaside kohta aga veel vähe.

Kas Kuu võib ajada hulluks?

Sageli seostatakse täiskuud inimeste vaimse tervise ja eriti agressiivse käitumisega.

2009. aastal läbi viidud uurimuses väideti, et psühhiaatriahaiglatesse kirjutatakse kõige rohkem inimesi sisse just täiskuu ajal. Järeldus tehti aga vaid 91 patsiendi põhjal, kellest vaid 23 protsenti toodi sinna täiskuu ajal.

Teadusajakirjas Psychiatry 1998. aastal avaldatud uuringus ei leitud olulist seost Kuu faaside ja vägivaldse käitumise tõusu vahel. Uurimuse läbi viinud teadlased kirjutasid, et uskumusel, mille kohaselt Kuu mõjutab käitumist, pole ratsionaalset alust, vaid see tugineb pigem soovil mõelda, et me pole oma käitumise eest üksi vastutavad.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles