Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Rimi hüpermarketitesse paigaldati elustamisaparaadid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Augusti lõpuks on igasse Rimi hüpermarketisse paigutatud AED elustamisaparaat. Rimi on esimene jaekett Eestis, kes sellise sammu ette võttis ning kokku saab elustamisaparaadi 17 poodi.

«Meie hüperites käib iga päev tuhandeid inimesi ning elustamisaparaadi olemasolu annab poekülastajaile turvatunde,» sõnas Rimi vastutustundliku ettevõtluse spetsialist Katrin Bats. «Terviserikked võivad tabada inimest ootamatult ning lähedal viibijate tegutsemine on sellisel juhul otsustava tähtsusega. Võõrale inimesele üldiselt peljatakse teha südamemassaaži ja suust suhu hingamist, samuti on vaja eelnevalt kontrollida, kas teadvuse kaotanul on pulss. Kõik need sammud nõuavad otsusekindlust ja kiiret tegutsemist, kuid alati ei pruugi sellised inimesed abivajaja lähedusse sattuda. AED elustamisaparaati on aga väga lihtne kasutada, kuna masin tunneb ise ära, kas inimese südamele on vaja teha nii-öelda restart või mitte.»

«AED aparaadid paiknevad hüpermarketite infoletis ning aparaadi koolituse saavad kõik kaupluse töötajad,» lisas Bats.

Rimi spetsialist rääkis, et elustamisaparaatide ostu ja paigaldamisse investeeriti 30 000 eurot. «Selles osas, kas elustamisaparaadid tulevad ka väiksematesse Rimidesse, teeme otsuse lähitulevikus.»

Tallinna Kiirabi operatiivjuht Taavet Reimers selgitas, et elu päästmisel on kõige olulisem kriteerium aeg. «On väga oluline vahe, kas äkksurma puhul alustada abi andmist koheselt või oodata kiirabi saabumist. Tallinnas on kiirabi kiire, keskmine kohalejõudmise aeg kiirete kutsete puhul on 6.78 minutit. Tallinna Kiirabi peaarsti läbiviidud uuringu kohaselt parandab äkksurma puhul kohene abi andmine elustamise positiivset tulemust pea kaks korda. Samas uuringus on leitud, et 2018. aastal on enne kiirabi saabumist esmaabi antud juuresolijate poolt 42,5 protsendil juhtumitest. Tõus võrreldes 2017. aastaga on olnud 10 protsenti.»

«AED kasutamist defibrilleerimiseks on Eestis dokumenteeritud kolm korda,» märkis Reimers. «Eestis peaks hetkel olema paigaldatud veidi rohkem kui 200 AED aparaati, paljud neist asuvad kinnisel territooriumil. Meedikuna näen, et AED peaks olema olemas kõikides rahvarohketes kohtades: spordisaalides, kaubanduskeskustes, ujulates, koolides jne.»

Tallinna Kiirabi operatiivjuht kutsub üles abi andma ning aitama iga abivajajat. «Iga abivajaja on kellegi lähedane ning iga päästetud elu on pingutust väärt!»

AED elustamisaparaadid asuvad järgmistes hüpermarketites:

Tallinn: Pae Rimi, Nautica Rimi, Lasnamäe Centrumi Rimi, Sõpruse Rimi, Haabersti Rimi, Ülemiste Rimi, Mustamäe keskuse Rimi, Peterburi tee Rimi, Magistrali Rimi

Harjumaa: Viimsi Rimi, Laagri Rimi

Viljandi: Viljandi Rimi

Tartu: Tartu Lõunakeskuse Rimi, Rebase Rimi

Rakvere: Rakvere Rimi

Narva: Narva Fama Rimi

Pärnu: Pärnu Rimi

Märksõnad

Tagasi üles