Teadlased avastasid üllatava valuvaigisti

Lilian Laanepere
Copy
Füüsiline lähedus aitab valuga toime tulla.
Füüsiline lähedus aitab valuga toime tulla. Foto: Shutterstock

Uuringud on näidanud, et kalli inimese puudutus ja temaga rääkimine leevendab füüsilist valu, kuid nüüd tehti kindlaks, et valu leevendamiseks piisab ka lihtsalt partneri kohalolust.

Partneriga koos viibimine mõjub vaimsele ja füüsilisele tervisele positiivselt. Näiteks on välja selgitatud, et romantilise partneri läheduses viibimine vähendab organismis stressihormoonide – kortisooli ja adrenaliini – sisaldust. Samuti on leitud, et üksildus mõjub tervisele kahjulikult – see suurendab organismis põletikutaset ning muudab inimesed valu suhtes tundlikumaks. 148 uuringu andmete analüüsi tulemusel selgus, et lähedased ja tähendusrikkad suhted (sh pere ja head sõbrad) pikendavad eluiga.

Partneri käest kinni hoidmine aitab inimesel füüsilise valuga paremini toime tulla. Teadlaste hinnangul on see sellepärast, et füüsilise kontakti ajal sünkroniseeruvad inimestel ajulained ning tundlikkus valu stiimulitele väheneb. Samuti leiti, et mida suurem empaatiavõime inimesel oli, seda paremini olid sünkroonis inimeste ajulained.

Austria ja Hispaania teadlaste sõnul piisab sellest, kui partner viibib samas ruumis. Uuringus osales 48 heteroseksuaalset paari, kes olid vähemalt kolm aastat koos olnud ning kelle keskmine vanus oli 25. Uuringus mõõdeti inimeste reaktsiooni valule kahel erineval moel. Esmalt nii, et nende partnerid ei viibinud samas ruumis ja seejärel nii, et nad viibisid samas ruumis, kuid ei suhelnud ega puudutanud neid. Leiti, et kui partner ruumis viibis, ei tundnud ei naised ega mehed valu eriti tugevasti.

Tagasi üles