Teadlased kummutasid müüdi testosterooni kohta

Teadlased tõestasid, et testosteroon ei mõjuta empaatiavõimet.

FOTO: Shutterstock

Uus uuring kummutas seisukoha, et meestel on testosterooni tasemest tingitud kehvem empaatiavõime.

Varasemad uuringud viitasid sellele, et suguhormoonid – ennekõike testosteroon – mõjutab empaatiavõimet ning et mida madalam testosterooni tase, seda parem see inimesel on.

Pennsylvania Ülikooli teadlased korraldasid kaks randomiseeritud kontrollgruppidega uuringut, milles osales 643 hea tervisega meest. Uuringu eesmärk oli välja selgitada, kas testosterooni taseme suurendamine organismis mõjutab negatiivselt inimese empaatiavõimet – võime mõista teiste inimeste tundeid ja emotsioone.

Uuringus osalenud meeste testosterooni taset suurendati esimese katse käigus testosterooni-geeliga ning teises grupis testosterooni-spreiga. Testosterooni taseme suurendamisele järgnevalt paluti meestel täita küsimustik ning lahendada ülesandeid, mis kontrollisid inimese empaatiavõime ulatust. Näiteks paluti meestel hinnata piltide järgi inimeste emotsioone ning analüüsida sotsiaalseid olukordi. Uuringu tulemusel selgus, et testosterooni taseme suurendamine ei mõjutanud meeste sooritust.

Uuringu tulemused on olulised, sest seni on teadlased olnud seiskohal, et põhjus, miks autism meeste seas märksa levinum on kui naiste seas, seisneb suguhormoonide – eriti testosterooni – koguses organismis. Pennsylvania Ülikooli teadlaste uuring lükkas senise seisukoha ümber ning tulemusi toetavad ka teiste teadlaste uuringud, mis on seadnud kahtluse alla seose testosterooni, empaatiavõime ning autismi vahel.

Tagasi üles