Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Uneapnoe suurendab operatsioonijärgsete tüsistuste ohtu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Uneapnoe sagedased tunnused on peale hingamispauside norskamine ja iseäranis norsatused.
Uneapnoe sagedased tunnused on peale hingamispauside norskamine ja iseäranis norsatused. Foto: Wavebreakmedia ltd / PantherMedia / Wavebreakmedia ltd

Uuringust ilmneb, et uneapnoega patsientidel on suurem operatsioonijärgsete kardiovaskulaarsete tüsistuste risk.

Hinnanguliselt on USAs 14 protsendil meestest ja 5 protsendil naistest obstruktiivne uneapnoe (OUA), sagedamini ülekaalulistel isikutel. Vähe on andmeid kardiovaskulaarsete tüsistuste riskist operatsioonijärgses perioodis isikutel, kel ei ole varem diagnoositud OUA, vahendab Med24

Uuringus, kus osales 1364 patsienti 5 riigi 8 haiglast, vaadeldi erinevate mittekardiaalsete operatsioonide järgsete kardiovaskulaarsete tüsistuste esinemist varem diagnoosimata OUAga haigetel. Uuringusse kaasati üle 45 aasta vanused isikud (64% mehed), kel esines vähemalt üks kardiovaskulaarne riskitegur ja kel varem ei olnud diagnoositud OUA.

Operatsioonieelsel ööl uuriti kõiki haigeid portatiivse uneuurimise seadmega ja hinnati nende hingamishäirete sagedust une ajal. Selle alusel diagnoositi kolmandikul uuritutest kerge kuni mõõdukas ja 11 protsendil raske OUA. 30 päeva jooksul pärast operatsiooni võrreldi esinenud kardiovaskulaarsete tüsistuste (kardiaalne surm, äge müokardi kahjustus, insult, kodade fibrillatsioon, venoosne trombemboolia) esinemist OUAga ja ilma uneaegsete hingamishäireteta patsientidel. Loetletud tüsistused esinesid 14,2 protsendil ilma OUAta, 22,1 protsendil mõõduka OUAga, 19 protsendil kerge OUAga ja 30,1 protsendil raske OUAga patsientidest.

Uneapnoele võib viidata:

  • Pidev öine ärkamine
  • Tugev norskamine
  • Õhu ahmimine magamise ajal
  • Päevane unisus
  • Kerge ärrituvus
  • Püsiv suukuivus ärkamisel
  • Hommikused peavalud
Tagasi üles