Regulaarne seks tagab vaimse ja füüsilise tervise

Intiimsuhted.

FOTO: Shutterstock

Seks ja seksuaalsus on normaalne osa inimese elust ning sellel on mitmeid füüsilisi, emotsionaalseid, psühholoogilisi ning sotsiaalseid kasutegureid. Seksuaaltervis ei hõlma vaid suguhaiguste ja planeerimata raseduse ennetamist, vaid seksi mõju inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele tervikuna.

Regulaarne seks toetab veresoonkonna tervist, aitab langetada vererõhku ning põletab kaloreid. Poole tunni jooksul kulutab inimene seksides keskmiselt 200 kalorit. Seetõttu võib seks aidata ennetada südamehaigusi – uuringust selgus, et seksuaalselt aktiivsetel meestel oli 45 protsenti väiksem südameataki risk. Samuti leidsid teadlased, et seksuaalselt aktiivsed inimesed on suurema tõenäosusega sportlikud ning toituvad tervislikumalt.

Regulaarne seks mõjub hästi inimese immuunsüsteemile ning ennetab haigusi. Leiti, et inimestel, kes nädalas 1–2 korda seksisid, oli 30 protsenti suurem immunoglobuliinide tase, mis annab märku aktiivsemast immuunsüsteemist. Immunoglobuliinid on antikehad, mis aitavad ennetada grippi ja külmetushaigusi.

Seks mõjutab positiivselt une kvaliteeti – füüsiline lähedus ja seksuaalne rahuldus suurendavad organismis oksütotsiini ja endorfiinide kogust. Oksütotsiin mõjub inimesele rahustavalt ning maandab pingeid. Endorfiinidel on lisaks ka valuvaigistav toime, mis tähendab, et seks võib aidata leevendada kergemaid valusid ja lihaspingeid.

Regulaarne seks maandab stressi ja leevendab ärevuse sümptomeid, suurendades positiivseid emotsioone ning õnnetunnet. Seks suurendab oksütotsiini taset, mis tugevdab kiindumust, armastuse tunnet, rahulolu ning vähendab depressiooni riski. Sageli seksivad partnerid on suhetes õnnelikumad ja tunnetavad intensiivsemat sidet ning vaimset lähedust. Partneri füüsiline lähedus suurendab ka dopamiini taset, mis tõstab motivatsiooni.

Seks mõjub hästi ka inimese kognitiivsele võimekusele – leiti, et seksuaalselt aktiivsetel 50–90aastastel oli parem mälu ning analüütiline mõtlemine. Teadlased leidsid, et regulaarne seks suurendas vaid kahe nädalaga hipokampuse piirkonnas rakkude arvu ning parandas inimese vaimset võimekust. Seksi ajal aktiveerub 30 aju piirkonda ning paraneb verevarustus ja vajalike toitainete hulk ajus.

Lugu ilmus esmakordselt 16. oktoobril 2019.