Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Tänavavalgustus suurendab vähi riski

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Sinine valgus mõjub inimese vaimsele tervisele halvasti.
Sinine valgus mõjub inimese vaimsele tervisele halvasti. Foto: Shutterstock

Viimastel aastatel on Euroopas ja USA-s tänavavalgustus oluliselt muutunud – kõrge energiakuluga valgustid on asendatud suures osas LED-valgustitega. Need eritavad aga inimese tervisele kahjulikku sinist valgust.

Spetsialistide hinnangul mõjutavad LED-valgustid inimese vaimset ja füüsilist tervist. Näiteks on Chicago teadlased leidnud seose LED-valgustitest ja ekraanidelt kiirgava sinise valguse ja bipolaarse häire vahel. Samuti on tuvastatud seos nutitelefonide kasutamise ja unehäirete vahel. Nutiseadmetest ja tänavavalgustitest kiirgav sinine valgus kokku võib tekitada valgusreostuse, mis mõjutab tugevalt inimese une kvaliteeti ja unerütmi. Sinine valgus pärsib organismis melatoniini vabanemist ning see mõjutab negatiivselt üleüldist hormonaaltasakaalu.

Hormonaaltasakaalu häirumine võib aga suurendada krooniliste haiguste riski. Hispaania teadlased uurisid üle 4000 inimese tervist ning leidsid, et sinine valgus tänavalampidest ja nutiseadmetest suurendab kahekordselt eesnäärmevähi riski ning 1,5 korda rinnavähi riski. Seetõttu soovitatakse inimestel piirata nutiseadmete kasutamist, eriti enne magamist, ning eelistada võimalusel sinisele valgusele soojemat valgust.

Tagasi üles