Rikaste maade elanikke kimbutab tõsine probleem

Lilian Laanepere
Copy
Üksildus mõjutab tõsiselt inimeste tervist.
Üksildus mõjutab tõsiselt inimeste tervist. Foto: Shutterstock

Ühiskonnateadlased hoiatavad, et vananeva populatsiooni ja virtuaalse suhtluse tõttu tekkinud sotsiaalse isolatsiooni ja üksilduse probleem on rikastes riikides süvenemas.

Uuringud näitavad, et üksildastel inimestel on 50 protsenti suurem tõenäosus varem surra. Varasematest uuringutest on selgunud, et üks kolmandik ameeriklastest ja veidi üle ühe neljandiku brittidest on üksildased. Teadlased kinnitasid, et üksildus mõjutab varajase surma riski – leiti, et sotsiaalne eraldatus suurendab surma riski kuni 50 protsenti. Uuringus vaadeldi 148 uuringu tulemusi ning kasutati üle 300 000 inimese terviseandmeid.

Sama tulemuseni jõuti ja rahvusvahelise meta-analüüsi käigus, milles vaadeldi 70 uuringu tulemusi ning 3,4 miljoni Euroopa, USA, Aasia ja Austraalia inimese terviseandmeid. Leiti, et üksildus mõjub inimese tervisele pea sama rängalt kui rasvumine. Regulaarne ja tähendusrikas suhtlus igas eas on oluline nii vaimsele kui ka füüsilisele tervisele.

Üksilduse epideemia lahendustena on teadlased soovitanud vanaduspõlveks valmistuda nii rahaliselt kui ka sotsiaalselt – kindlustada tuleks endale sotsiaalne tugi ja regulaarsed ühistegevused või hobid.

Märksõnad

Tagasi üles