«Erinevatel variantidel on oma plussid ja miinused. Esimese kahe meetodi puhul on plussiks see, et kindlad harjutused ja testid peegeldavad üsna täpselt haiguse seisundit. Kasutatakse ju samu harjutusi, mida tuleb teha ka arsti juures. Paraku kaasneb lahendustega, mis nõuavad inimeselt lisapingutust, oht, et aja jooksul motivatsioon väheneb ning oma seisundit ei viitsita korrapäraselt kontrollida,» märgib Gross-Paju.
«Nii et kolmas tee, kus olemasoleva seadme, näiteks nutikella või telefoni abil kogutakse automaatselt teatud andmeid, tundub olema kõige jätkusuutlikum.» Samas tõdeb arst, et neid andmeid on keeruline neuroloogilise seisundiga kõrvutada. «Lihtne näide: nii võib inimene esmaspäevast reedeni töötades teha kordades rohkem samme kui nädalavahetusel; see ei tähenda, et inimene oleks nädalavahetusel haigem – ta lihtsalt puhkab ja vaatab telerit.»
«Milline neist meetoditest osutub Sclerosis multiplexi kodumonitooringus kõige tõhusamaks, näitab aeg. Aga selge on see, et kodumonitooring muutub Sclerosis multiplexiga inimeste puhul igapäevaseks nii ehk teisiti. Täpselt samuti, nagu praegu kasutatakse regulaarset kaugjälgimist juba vererõhu ja südame rütmihäirete puhul,» ütleb dr Katrin Gross-Paju.
Mis on Sclerosis multiplex?
Sclerosis multiplex`i (SM) käigus tekib autoimmuunne põletik, mille tõttu kahjustub närvirakkude ümber olev müeliinikiht. Vahel võib tekkida ka närvirakkude jätkete katkemine. Kahjustus tekib mitmeste väikeste kolletena pea-ja seljaajus. Väliselt jätavad kolded mulje, nagu oleks tegemist tihenenud piirkondadega. Sellest on saanud SM oma nime sclerosis multiplex – mitmesed tihenenud kolded. Sõltuvalt tekkinud kahjustuse kohast võib inimesel esineda terve rida erinevaid probleeme – nägemishäired (nägemisteravuse langus, topeltnägemine), jalgade nõrkus ja kangus, tasakaaluhäired, käte värisemine. Sageli iseloomustavad SM-i ägenemised (haigusenähtude kiire süvenemine, tekivad uued ja/või süvenevad vanad haigusnähud) ja remissioonid (aeg, mil ägenemise ajal tekkinud sümptomid on vähenenud või kadunud – stabiilne seisund).
Allikas: SMK