Oluline teada: mis on rinnavähi suurimad riskitegurid?

PM Tervis
Copy
Oluline on, et ka ennast terveks pidavad naised uuringul käiksid, sest rinnavähk ei anna varajases staadiumis endast märku.
Oluline on, et ka ennast terveks pidavad naised uuringul käiksid, sest rinnavähk ei anna varajases staadiumis endast märku. Foto: Andriy Popov / PantherMedia / Andriy Popov

Tänasel rinna tervise päeval tuletab Eesti Vähiliit meelde, kuidas oluliselt vähendada rinnavähi tekkeriski – ole füüsiliselt aktiivne, säilita normaalset kehakaalu ja toitu tervislikult.

25–33 protsenti rinnavähi juhtudest on põhjustatud liigsest kehakaalust (KMI 30 ja kõrgem) ja mitteaktiivsest eluviisist. Väga oluline on täiskasvanueas säilitada kehamassiindeksit (BMI) vahemikus 18,5–24,9. 

Juba üks alkohoolne jook päevas tõstab rinnavähki haigestumise riski viis protsenti. 

On leitud selge seos hormoonasendusravi kasutamise ja rinnavähi tekke vahel. Tuginedes piisavale hulgale uuringutele on IARC seisukohal, et pikaajaline hormoonasendusravi kasutamine põhjustab rinnavähki. 

Kombineeritud östrogeen/progesteroon suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamist seostatakse rinnavähi tekke riski suurenemisega eelkõige noorte naiste seas. Suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutavatel naistel on 15–25 protsenti kõrgem risk haigestuda rinnavähki kui neil, kes pole suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kunagi kasutanud. 

Rinnavähi risk väheneb esmasrasedusega nooremas eas (alla 30 eluaasta), sünnituste arvu tõustes ja pikemaajalisema rinnaga toitmise tulemusel.

Rinnavähk on paljudes maailma maades kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. Seda ka Eestis. Eestis diagnoositakse aastas vähiregistri andmetel üle 750 uue rinnavähijuhu, viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes 10 protsenti. See tähendab, et 100 000 elaniku kohta avastatakse 107 juhtu. Väga oluline on, et naised hooliksid ka ise oma tervisest – külastaksid regulaarselt günekoloogi, perearsti ja kontrolliksid ise oma rindu ehk vaatleks ise rindu üks kord kuus.

Uuringud Euroopas näitavad, et 50–69-aastastel naistel, kes osalevad mammograafia sõeluuringutes, väheneb rinnavähki suremuse risk umbes 35 protsenti. ELi 28 liikmesriigis tekib rinnavähk ühel naisel 8st enne 85. eluaastat. Rinnavähi sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti.

Uuringus osalemine annab võimaluse rinnavähk avastada juba varases staadiumis.

2019. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1951, 1952, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967 ja 1969.

Oluline on, et ka ennast terveks pidavad naised uuringul käiksid, sest rinnavähk varajases staadiumis endast märku ei anna.

Rindade enesevaatluseks saab abivahendina salvestada iPhone'i ja Androidi nutitelefonidesse eestikeelse põhjalike juhenditega enesevaatluse tasuta rakenduse.

Märksõnad

Tagasi üles