Põhjus, miks peaksid kuivšampoonist kohe loobuma

Juuste värvimine on seotud kõrgema rinnavähi riskiga.

FOTO: Shutterstock

Kuivšampoon on lihtne viis ajapuuduse kiuste hea välja näha – see on juustesse pihustatav pulber, mis imab endasse peanahale kogunenud rasu. Dermatoloogid hoiatavad, et kuivšampooni kahjulike mõjude tõttu võiks selle kasutamisest sootuks loobuda.

Esimesed kuivšampoonid 1940ndatest sisaldasid teatud tüüpi savi, mis on ühtlasi kassiliiva levinud koostisosa. Tänapäeval sisaldavad kuivšampoonid tärklist, jahu või talki. Talgipulbritest valmistatud ilutooted võivad aga suurendada rinna- ja munasarjavähi riski.

Kuivšampoon imab endasse peanahale ja juuksejuurtele kogunenud rasu, mis juustest välja harjatakse. Juuksed on selle tulemusel kohevamad ja kahusemad ning neisse koguneb suuremas koguses baktereid ja teiste juuksehooldustoodete jääke. Kuivšampooni tagajärjel on juuksed raskemad ning see võib mõjutada ka juuste kasvutsüklit. Kuivšampoon ei ole tegelikult šampoon ning see ei tee juukseid puhtamaks, vastupidi, see suurendab kemikaalide ja bakterite kogust peanahal ja juustes. Peanahale kogunenud bakterid ja mustus võivad põhjustada dermatiiti, tsüste, kõõma ja aknet.

Peanahale kogunenud bakterid võivad põhjustada folliikuli ehk karvanääpsu põletikku, tsüste või vistrikke. Kui folliikulid on põletikulised või haprad, võivad juuksed hakata suuremal hulgal välja langema või muutuda hapraks. Dermatoloogide hinnangul langeb kuivšampooni regulaarselt kasutavatel naistel päevas kuni kolm korda rohkem juukseid. Paranevad vistrikud ja tsüstid tekitavad peanahale ketendust ja kuivust, mis võib samuti viia juuste välja langemiseni.