Ameerika Vähi Assotsiatsiooni 2019. aasta uuringust selgus, et üksildus suurendab krooniliste haiguste – vähk, südamehaigused, diabeet, dementsus – riski igas vanuseklassis ning igal inimrassil. Kui inimest ei ümbritse toetavad sõbrad ja pere, on tal suurema tõenäosusega ebatervislikud kombed ja vähem motivatsiooni iseenda eest hoolt kanda või arstil käia.
Samuti on kindlaks tehtud, et üksildus ja isolatsioon võivad esile kutsuda hallutsinatsioone ja paranoilisi mõtteid. Kui inimaju saab liiga vähe stimulatsiooni, hakkab see liigselt sisemistele mõtetele keskenduma ning võib neid üle tõlgendada ning hakata looma seoseid, mida tegelikult ei eksisteeri. Üksildus ja vähene suhtlemine süvendavad negatiivseid mõtteid, tõlgendusi ja nägemusi maailmast ja teistest inimestest. Lisaks soodustab üksildus riski, et kui inimene tajub mingit ohtu, on tema reaktsioon liialdatud või vägivaldne.
Probleemi on raske lahendada, sest inimesed on üksildased erinevatel põhjustel. Üksildased inimesed, kes tajuvad end ühiskonnas tõrjutuna, ei pruugi abi otsida, mis tähendab, et nende probleemid jäävad suuresti märkamata. Teine murekoht on see, et kui inimene jõuab probleemiga psühholoogi juurde, ei pruugi see tähendada, et tema olustik ravi lõppedes muutunud on. Psühholoogid ei saa luua üksildastele inimestele suhtlusvõrgustikku – oluline on aidata inimestel arendada suhete loomiseks vajalik enesekindlus ja sotsiaalsed oskused. Oluline on vähendada negatiivseid mõttemustreid, kuid ka arendada ühiskonnas kollektiivset empaatiavõimet ja avatust, et tõrjutud inimesed suudaksid ja julgeksid otsida abi ja tähendusrikast inimkontakti.
Lugu ilmus algselt 9. novembril 2019.