Kuidas teha vahet bronhiidil ja kopsupõletikul?

PM Tervis
Copy
Koroonaviirus levib kopsudes aeglaselt ja kopsude enda immuunrakkude abil.
Koroonaviirus levib kopsudes aeglaselt ja kopsude enda immuunrakkude abil. Foto: Shutterstock

Bronhiit ja kopsupõletik on erineva raskusastmega haigused. Nende sümptomid võivad aga olla petlikult sarnased.

Bronhitorude kaudu liigub õhk hingetorust kopsudesse. Bronhitorude põletiku korral paistetavad need üles ja õhul on raskem pääseda kopsudesse ning sealt välja. Bronhiidiga kaasneb hulk sümptomeid, vahenda Healthline.

Eristatakse kroonilist ja akuutset bronhiiti – üldiselt räägitakse sellest viimasest, mis möödub tavaliselt mõne nädalaga. Nii akuutse kui ka kroonilise bronhiidi sümptomid on sarnased, aga kroonilise vormi puhul ei pruugi inimene kogeda külmetushaiguse sümptomeid, nagu palavik ja külmavärinad.

Bronhiidi tunnused

Bronhiidile kõige iseloomulikum tunnus on järeleandmatu köha. Kuna bronhiit muudab õhu liikumise kopsudesse raskemaks, ärritub tihti kopsude kude ja nendest võib väljuda tavapärasest rohkem lima. Bronhiit võib alata kuiva tüütu köhaga, mis areneb varsti suurejooneliseks köhamaratoniks, kaasneva läbipaistva, valge, kollaka või isegi rohelise rögaga. Bronhiidi teised sümptomid võivad veel olla valus kurk, väsimus, õhupuudus, ebamugavustunne või pitsitus rinnus, vilisev heli hingamisel. Akuutse bronhiidiga haigetel võib esineda ka palavik, külmavärinad, valutada pea ja lihased. Väikesed lapsed võivad köhides hakata oksendama.

Kopsupõletiku ja bronhiidi erinevus

Bronhiit ja kopsupõletik mõlemad mõjutavad kopse, ent on erinevad haigused. Kui bronhiit avaldab mõju bronhitorudele, põhjustab kopsupõletik põletikulisi protsesse kopsukoes, kus selle tulemusena täituvad väiksed õhukotikesed vedelikuga.

Kopsupõletik on tavaliselt bronhiidist ohtlikum ja seda põhjustavad üldiselt bakterid, harvem viirused. Lisaks bronhiidi sümptomitele kogevad kopsupõletikuga inimesed suuri raskusi hingamisel, valu rinnas, higistamist, üle keha värisema panevaid külmavärinaid, iiveldust, oksendamist ja vanemate haigete puhul võib ilmneda ka segadustunnet ümbritseva suhtes.

Kopsupõletiku sümptomite puhul peaks kindlasti pöörduma kohe arsti poole. Bronhiit möödub tavaliselt ise, aga kui sümptomid ei taha mööduda või on väga rasked, külasta samuti oma meditsiinispetsialisti.

Märksõnad

Tagasi üles