Perearst Karmen Joller tõdeb, et paarkümmend aastat tagasi soovitati vististi tõesti teha kord aastas «ussikuur» mebendasooliga. Kuna ravim mõjub vaid selle võtmise ajal, siis ei saa selle abil kuidagi nakatumist vältida – see on mõeldud vaid raviks ja eeskätt linaluu-usside ja solkmetega nakatunutele. «Ennetada saab ikka ainult käsi pestes ja toitu kuumtöödeldes,» märgib Joller.
«Inimene saab nakatumist ennetada, pestes regulaarselt ning korralikult käsi,» kinnitab veterinaar – ja toiduameti spetsialisti Harles Kaup.
Sooleparasiitidega nakatumise välistamiseks tuleks tema sõnul teha järjepidevalt ussitõrjet lemmikloomadele. «Üks kord aastas oma lemmikule ussitõrjet teha on ilmselgelt vähe. Õige annuse tagamiseks tuleb võimalikult täpselt kindlaks määrata looma kehamass, seejärel saab määrata ussirohu koguse. Regulaarseks ussitõrjeks piisab ühekordsest manustamisest ning taasnakatumise vältimiseks peab ravi kordama iga kolme kuu järel. Täiskasvanud koerale ja kassile tuleks seega ussirohtu anda vähemalt neli korda aastas. Kutsikatele soovitatakse anda ussirohtu üks kord kuus kuni aastaseks saamiseni,» annab Kaup nõu.
Looma toidust eemal hoidmine enne või pärast ussirohu andmist ei ole tema sõnul vajalik. «Tablettide lipiidkattele lisatud lõhna- ja maitseaine tõttu võtab enamik koeri ussirohtu vabatahtlikult. Kassidele on manustamine keerukam – vabatahtlikult nad tavaliselt ussirohtu ei võta.»
Erinevad ussid ja ravimid
Kuna erinevaid probleeme aitavad kõrvaldada erinevad ravimid, peaks inimese võimaliku sooleparasiitidega nakatumise korral otsustama rohu tarvitamise üle arst, soovitab terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõuniku Irina Dontšenko.