Proviisor õpetab, kuidas saada lahti tüütust köhast

Kuiva köha korral sobivad väga hästi ka taimsed pehmendavad ravimtaimede – näiteks raudrohu, teelehe, kassinaeri, salvei, altee – baasil tehtud preparaadid.

FOTO: Shutterstock

Köha võib puhastada hingamisteid sissehingatud ärritavatest osakestest nagu õhus lendlevad tolmuosakesed, kemikaalid, sigaretisuits, erinevad viirused või bakterid, nohu või mingi põletik, räägib Apotheka proviisor Merle Niglas.

«Enamasti põhjustavad köha ülemiste hingamisteede viirusnakkused. Sellisel juhul on köha lihtsalt üks haigustunnus nohu, kurguvaevuste ning teiste sümptomite kõrval,» ütleb Niglas. Harvem põhjustavad köha bronhiit, bakteriaalsed infektsioonid, kopsupõletik (või muud kopsuhaigused) ja kroonilise kopsuhaiguse ägenemine. Infektsioonijärgne köha võib proviisori sõnul kesta mitu kuud.

Igal juhul on oluline pikaajalise köha korral arsti juurde minna.

«Kuna köha on organismi kaitsereaktsioon, pole köha pärssimine üldiselt soovitatav, sest siis jääb röga hingamisteedesse ning haiguse kulg võib olla raskem. Kindlasti peaks jälgima, et ei võetaks samal ajal rögalahtistit ja köhapärssijat, muidu sekreet veeldatakse, aga pärsitud köharefleksi tõttu seda välja ei köhita,» juhib proviisor tähelepanu.

«Kui aga tugev köha segab öist und – või näiteks teatrikülastust – võib erandkorras kasutada köha pärssivat ravimit. Seda võib kasutada ka paranemisfaasis, kui röga enam ei teki aga köhaärritus püsib.»

Köhapärssijaid (dekstrometorfaan, okseladiin, kodeiin) kasutatakse ainult mitteproduktiivse ehk kuiva, ilma rögata köha korral täiskasvanutel, lastele ei ole sellised ravimid soovitatavad.

«Kuiva köha korral sobivad väga hästi ka taimsed pehmendavad ravimtaimede – näiteks raudrohu, teelehe, kassinaeri, salvei, altee – baasil tehtud preparaadid. Köha aitavad leevendada ka eeterlikud õlid, näiteks eukalüpti või piparmündiõli, mis mõjuvad hingamisteid niisutavalt ja lõõgastavalt, köhaärritust vähendavalt,» jagab proviisor näpunäiteid.

Tihti kaasneb köhaga ka kurguvalu, mille vastu leiab apteegist erinevaid pihusteid ja imemistablette.

Produktiivse ehk rögaeritusega köha korral kasutatakse rögalahtisteid, mis aitavad kaasa tihke sekreedi veeldumisele, mille tagajärjel see imendub kiiremini ja seda on kergem välja köhida. Rögalahtisti tarvitamisel peaks proviisori sõnul olema järjepidev, tarvitades seda olenevalt ravimist isegi kuni viis korda päevas. «Äärmiselt oluline on rohke vedeliku tarvitamine.

Sitke sekreedi vedelamaks muutmiseks sobivad täiskasvanutele ambroksooli, atsetüültsüsteiini, guaifenesiini sisaldavad käsimüügiravimid, kuid ka looduslikud preparaadid, mis sisaldavad kas luuderohtu, nurmenukku, aed- ja nõmmliivateed, paiselehte, islandi käokõrva, lagritsat, mürtooli või taruvaiku.»

Alla 2-aastastele lastele pole soovitavad ka rögalahtistavad preparaadid, kuna võivad põhjustada sekreedi kogunemist hingamisteedesse, mida laps veel ei suuda välja köhida. Võimalusel tuleb teha inhalatsiooni füsioloogilise lahusega, kuna see niisutab limaskesta ja leevendab põletikku. Eeterlike õlide aurud on lastele ja rasedatele ebasobivad.

«Kui köhaga kaasneb kõrge palavik, mis ei allu palavikku langetavatele ravimitele, esineb hingamisraskusi või on hingamine vilistav, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole,» rõhutab proviisor.

Immuunsuse turgutamiseks tasub süüa tervislikult ja võib juurde tarvitada vitamiine ja kuurina punast päevakübarat.

Populaarne