Kui reaalne on oht, et hiinlasi hirmutav viirus Eestisse jõuab?

SARSilaadne viirus levib ka inimeselt inimesele.

FOTO: STR/AFP/Scanpix

SARSilaadne uus koroonaviirus on nõudnud Hiinas nelja inimese elu ja levinud üksikjuhtudel Jaapanisse ja Taisse. Eile teatasid teadlased, et kopsuviirus kandub edasi ka inimeste vahel ja seega pole nakatumise võimalus piiratud praeguse levila Wuhani linnaga, kus on sadu haigestunuid. Kui suur on oht, et viirus jõuab Eestisse?

«Eestis ei ole hetkel muretsemiseks põhjust, kuna otselennud Wuhanist Euroopasse on kolme sihtkohta – Pariisi, Londonisse ja Roomasse. Nendes lennujaamades on kehtestatud Wuhanist saabuvate reisijate tervisekontroll. Pärast riskipiirkonnast naasmist tuleb tervist 14 päeva jooksul jälgida ning selles vahemikus palaviku või hingamisraskuse esinemisel võtta koheselt ühendust arstiga ning teavitada reisist Wuhani,» selgitab terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiaosakonna nõunik Irina Dontšenko.

Seni haigestunutel on tekkinud palavik, kuiv köha, hingamispuudulikkus ja radioloogilisel ülesvõttel on tuvastatud kahepoolne kopsupõletik.

Võimalikuks nakatumise kohaks peetakse Dontšenko sõnul jätkuvalt Wuhani linnaturgu, kus müüakse mereande, eluslinde ja loomi. «Turg on praegu külastamiseks suletud, seal tehakse suurpuhastust ja desinfitseerimist. Turult võetud proovid osutusid positiivseteks 2019-nCoV suhtes. Võimalikuks haigestumise viisiks peetakse otsest kontakti haigete loomade või lindudega,» räägib Dontšenko haiguse senisest levikust.

Terviseamet soovitab riskipiirkonna külastamisel järgida tavapäraseid ennetusmeetmeid – pidada kinni hügieeni- ja kätepesureeglitest ning hoiduda kontaktist hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega. «Vajadusel katke suu ja nina. Hoiduda tuleb eluslinde ja loomi müüvate turgude külastamisest ning kontaktist loomade ja lindudega ning nende eritistega,» rõhutab Dontšenko.