Nägemisteravus on üks näitajatest, mida kooliõed õpilaste ennetava tervisekontrolli raames erinevates kooliastmetes mõõdavad. Vanalinna hariduskolleegiumi ja Püha Miikaeli kooli kooliõe Malle Haaveli sõnul esineb lastel nägemishäiretest enim lühi- ja kaugnägevust ning astigmatismi ehk hajalinägemist. «Kui aastaid tagasi kirjutati prillid stereotüüpide järgi nina raamatutes istuvatele «nohikutele», siis nüüd on nendeks mängukonsoolide ning tahvelarvutite ja nutitelefonide sõbrad. Kindlasti teab enamik vanematest, milline nuhtlus on nutiseadmete mängud ning äpid. Võsukesed kasutavad iga võimalikku hetke, et haarata telefon või tahvel ja unustada ennast virtuaalmaailma,» räägib Haavel, kes on üks Tallinna Koolitervishoiu sihtasutuse 80st kooliõest.
Kooliõde selgitab, et kui raamatut lugedes liiguvad silmad ühtlase tempoga realt reale ning üldiselt on raamat kogu aeg samal kaugusel, siis nutiseadmeid võetakse silmadele palju lähemale, seal jookseb pidevalt reklaam, pildikesed muutuvad ning silmadele tekib palju suurem pinge. «Kui pidevalt vaadata lähedale, siis ei pruugi enam varsti kaugemale nii hästi näha. Kui silm vaatab pingsalt lähedal olevat ekraani, siis silmalihased lähevad pingule ning kui üritada vaadata kaugemale, ei suuda need end enam pingest vabastada ning kaugemal olev pilt muutub häguseks,» selgitab Haavel nutiseadmete mõju silmadele.
Kehvad tulemused silmade kontrollis on pannud juba ka koole piirama õpilaste nutitelefonide kasutust. Näiteks kui Tallinna Arte gümnaasiumis kolmekordistus esimeses ja kolmandas klassis nägemisteravuse langusega õpilaste arv, otsustas kooli tervisenõukogu kooliõe Natalja Pasieko ettepanekul algkooli õpilastel keelata vahetundides telefoni kasutamise. «Lapsed, keda vanemad tõid kooli varakult, veetsid oma aja telefonis mänge mängides ning esimese tunni alguseks olid nende silmad juba väsinud. Kuna tervisekontrolli tulemused olid nii muret tekitavad, tuli kehtestada piiranguid, et tulevikus mingil määral nägemise langust õpilastel ennetada,» rääkis Pasieko.