Uuringus osalesid antropoloogid, demograafid, epidemioloogid ja meditsiinieksperdid, kes reisisid eri piirkondades, et selgitada välja pika eluea saladus. Piirkonnad valiti selle järgi, kus elab kõige suurem protsent üle 100-aastaseid inimesi rahvaarvu kohta. Teadlased määrasid ametlikeks sinise tsooni piirkondadeks Ikaria, Okinawa, Sardiinia, Loma Linda ja Costa Rica.
Sinistes tsoonides elavad rahvad on märksa tervemad kui ülejäänud maailma rahvad – neil esineb harvem selliseid kroonilisi haigusi, nagu vähk, südamehaigused, diabeet ja dementsus, ning teadlaste sõnul põhjustab seda peamiselt toitumine.
1. Ikaria saart Kreekas on nimetatud saareks, kus inimesed «unustavad surra». Mitmed ulatuslikud teadusuuringud on näidanud, et Vahemere dieet pikendab eluiga, vähendab ülekaalu, kaitseb aju vananemise eest ja ennetab kroonilisi haigusi, nagu vähk ja südamehaigused.
Vähem haigusi esineb sealsel rahval tänu sellele, et saarel süüakse enamjaolt kaunvilju, rohkelt maitsetaimi, tsitruselisi, värskeid puu- ja juurvilju, mett, kitsepiima, kartuleid ning väikses koguses kala. Tavapärasest Kreeka toidust eristab saart see, et saare elanikud ei söö eriti lambaliha.
2. Jaapanile kuuluvat Okinawa saarestikku nimetatakse Jaapani Hawaiiks ning seal elab maailma ühe kõige pikema elueaga rahvas. Kui Ameerika Ühendriikides elab iga teine inimene 10 000st 100-aastaseks, siis Okinawa saarestikus elab iga seitsmes inimene 10 000st 100-aastaseks.
Okinawa rahvas sööb suures koguses puuvilju, tofut, küüslauku, rohelist teed, vetikaid, kurkumit, maguskartulit, pruuni riisi ja shiitake seeni. Okinawa rahval on teiste rahvastega võrreldes oluliselt väiksem südamehaiguste ja mitme vähi tüübi (eriti eesnäärme-, munasarja-, emakakaela-, rinna-, ja kõhunäärmevähi) risk.