T, 28.11.2023

Mis peitub inimese kõhutunde taga?

Eger Ninn
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Psühholoogid arvasid pikka aega, et inimesed eiravad otsustamisel loogikat ning järgivad pigem kõhutunnet. Kuid ka loogikal põhinev mõtlemine võib olla intuitiivne, väitis Prantsusmaal Toulouse´i ülikoolis töötav teadlane Wim De Neys.


Otsuste tegemist uurivad psühholoogiad kasutavad enamasti lihtsaid tüüpülesandeid, kus etteantud info põhjal peab välja valima vastuse, vahendas Tartu ülikooli teadusportaal Novaator.

Näiteks:
«Jüri on 34-aastane. Ta on intelligentne ning väga täpne kuid fantaasiavaene ja kuiv. Koolis oli ta tugev matemaatikas, kuid ei saanud hakkama humanitaarainetega.

Milline järgmistest lausetest võiks olla tõene?
a) Vabal ajal mängib Jüri hobi korras rokkansamblis.
b) Jüri on raamatupidaja ning mängib hobi korras rokkansamblis.»

Suur osa inimestest langeb raamatupidaja-stereotüübi ohvriks ning valib lause b. Tegelikult pole neil aimugi, millega Jüri endale leiba teenib – ta võib olla sama hästi poliitik, klaverimängija või narkokaupmees.

Seetõttu on pigem võimalik, et tõene on esimene lause, mis sisaldab vaid üht juhuslikku väidet.

Sarnastel küsimustikel põhinevadki järeldused, et inimesed ei kasuta otsustades loogikat. Kuid De Neysi sõnul on tõde keerulisem. Kui inimesed peavad vastama küsimustele, mis sarnanevad eelpool toodud näitele, siis tunnetavad nad, et midagi on valesti.

De Neys mõõtis sarnaseid ülesandeid lahendavate inimeste ajuaktiivsust ning nägi, et ajus on aktiivsed konfliktide lahendamisega seotud piirkonnad.
«Inimesed loodavad vastates kõhutundele ega mõtle loogiliselt. Kuid nad tunnevad, et pole õigel teel,» selgitas teadlane.

De Neysi arvates tekitab ebakindluse inimesele iseloomulik intuitiivne loogika. On teada, et loogiline mõtlemine tekib väikestel lastel. Sündmuste esinemise tõenäosusega arvestavad juba imikud, kes veel rääkida ei oska.

Näiteks kaheksakuuste beebidega tehtud katses olid lapsed tõeliselt üllatunud, kui tavaliselt punaseid palle sisaldavast kastist ilmusid välja ka valget värvi mänguasjad. Ilmselt säilib selline sisemine loogikameel ka täiskasvanutel.

Kui seda tundma õppida, saab inimesi õpetada paremaid otsuseid tegema. Oluline on aru saada, millal tekivad mõttekäikudes vead.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles