Tartu Ülikooli biomeditsiini osakonna juhataja, immunoloog Pärt Peterson räägib lähemalt immuunsüsteemi toimimisest, autoimmuunhaigustest ning sellest, mis mõjutab inimese immuunsust ning mida on võimalik selle toetamiseks ise teha.
Immuunsüsteemi ülesanne on kaitsta organismi haigusi põhjustavate nakkuste eest. Selle toimimist mõjutavad mitmed tegurid, nagu mitmekesine bakterite ja viiruste maailm ning inimese elustiil.
Kuidas immuunsüsteem inimesi haiguste eest kaitseb?
Mikroobide maailma kuulub palju viirusi ja baktereid, mis on valmis meie kehas elutsema, ja ilma toimiva immuunsüsteemita ei suuda organism ennast nende vastu kaitsta. Lisaks viirustele ja bakteritele on looduses ka seeneriigi esindajaid ja parasiite, mis püüavad elada meie kui peremeesorganismi kulul. Kõigi nende tülikate sissetungijatega peab terve inimese immuunsüsteem hakkama saama.
Immuunsüsteem ei suuda iga bakterit või viirust organismist lõplikult välja juurida – mõnedega neist tuleb organismil õppida koos elama. Kõik inimeses elavad mikroobid ei ole ka kogu aeg aktiivsed, ja mõned, nagu herpesviirused, võivad olla aastaid vaikelus. Osa mikroobidest ei põhjusta ka mingeid haiguseid või on koguni organismile vajalikud; näiteks vajame normaalseks seedimiseks sooles elutsevat vägagi mitmekesist mikrobioomi. Kuna viiruste ja bakterite maailm on ääretult mitmekesine, on meie immuunsüsteemil kujunenud välja erinevad strateegiad, kuidas ühe või teise haigustekitajaga võidelda.
Immuunsüsteem ise on kõike muud kui lihtne. See koosneb mitmetest erinevatest kudedest, rakkudest, ja kaitsemehhanismidest, millel kõigil on oma ülesanne. Osa kaitsemehhanisme saab inimene kaasa juba sündides, sestap nimetataksegi neid kaasasündinud immuunsüsteemiks. Need kaitsemehhanismid toimivad esimese kilbina nakkuste vastu ning on reeglina ka lihtsakoelisemad, kuid ei pruugi alati olla tõhusad.