L, 8.10.2022

Loe, miks võib hambapasta olla tervisele kahjulik

PM Tervis
Loe, miks võib hambapasta olla tervisele kahjulik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hambapasta võib olla tervisele kahjulik.
Hambapasta võib olla tervisele kahjulik. Foto: Shutterstock

Uuest teadusuuringust on selgunud, et hambapasta on küll hammastele kasulik, kuid kahjulik luudele.

Hambapastas sisalduv triklosaan hävitab baktereid, vähendab infektsioonide riski ning hoiab suuhügieeni, kuid teadlaste sõnul kaasnevad selle regulaarse kasutamisega riskid. Triklosaani kasutatakse antibakteriaalsetes seepides, deodorantides ja kätepuhastusvahendites ning plasttoodetes, nagu krediitkaardid, prügikonteinerid ja lõikelauad.

Triklosaan on küll antibakteriaalne, kuid mitmest teadusuuringust on selgunud, et sellega võib kaasneda negatiivseid mõjusid. Näiteks võivad tekkida superbakterid, mida antibakteriaalsed ained ei hävita ning samuti väheneb immuunsüsteemi võimekus, sest kokkupuude bakteritega on minimaalne. Lisaks võib triklosaan mõjutada hormonaaltalitlust ja põhjustada kilpnäärme probleeme. Samuti on leitud, et triklosaan võib vähendada luudes mineraalide hulka, muutes luud nõrgemaks. 

Triklosaan jääb inimorganismi püsima ja teadlased tegid uriiniproovi abil kindlaks, et 75 protsendil inimestest leidub organismis triklosaani. Ameerika Ühendriikide toidu- ja ravimiamet (FDA) teatas 2019. aastal, et triklosaani kasutamine kätepuhastusvahendites keelatakse 2020. aasta aprillis.

Märksõnad
Tagasi üles