L, 2.12.2023

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul ei suuda riigid garanteerida lastele elamisväärset tulevikku

PM Tervis
Facebook
Comments
Organisatsiooni sõnul tuleb panustada praegu, et lapsed saaksid elada elamisväärsetes tingimustes.
Organisatsiooni sõnul tuleb panustada praegu, et lapsed saaksid elada elamisväärsetes tingimustes. Foto: Shutterstock

Maailma Terviseorganisatsioon hoiatab, et mitte ükski riik ei suuda garanteerida lastele võimalust kasvada üles tervislikes tingimustes ega tagada neile tulevikus elamiskõlblikku ja turvalist elukeskkonda.

Ekspertide hinnangul on ühed suurimad ohud laste tervisele ebatervislik toitumine, rämpstoidu reklaamid ja kliimasoojenemine. Teadlaste hinnangul suureneb globaalne rasvunud laste arv 2030. aastaks 250 miljonini. Rasvumine suurendab oluliselt mitme kroonilise haiguse nagu vähi, südamehaiguste, diabeedi ja dementsuse riski. 

Maailma Terviseorganisatsioon koostas raporti, milles analüüsiti kui hästi või halvasti on 180 riiki võimelised tagama lastele hea tervise, hariduse ja toidukvaliteedi. Lisaks hinnati riikide kasvuhoonegaaside hulka ja laste suremust.

40 laste tervise eksperti hoiatasid, et iga laps maailmas seisab juba praegu silmitsi kliimamuutustest tingitud eksistentsiaalsete ohtudega ning et riikidel tuleb olukorra parandamiseks teha muutusi. Selleks tuleb oluliselt vähendada kasvuhoonegaaside hulka ja panna rohkem rõhku laste terviseteadlikkuse tõstmisse ning piirata rämpstoidureklaame. 

Teadlaste hinnangul on tõsiseks ohuks ookeanide veetaseme tõus, järjest sagedamaks muutuvad kuumalained, süvenev näljahäda ja toiduohutuse küsimus, nakkushaigused ja epideemiad. Lisaks on kliimamuutustest tingitud sagedased humanitaarkriisid, konfliktid, looduskatastroofid seadnud ohtu majandusliku arengu ja ühiskondliku turvatunde.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles