Aastatel 2000-2001 oli Eestis HIV epideemia. Levis see peamiselt süstivate narkomaanide hulgas, mispärast peetakse seda narkomaanide haiguseks. Nii see siiski pole! Spetsialist kinnitab, et tänavu toimuvad HIVi nakatumised peamiselt läbi seksuaalse kontakti. Kahjuks pole HIVist paranemine võimalik, kuid õnneks saab seda kontrolli all hoida nii, et partner või sündiv laps sellesse ei nakatu.
Eluaegne haigus on ka herpes. «Seda saab vaid ennetada ning haiguse olemasolust tuleb partnerile teada anda. Erinevalt teistest suguhaigustest, levib see ka tavakontakti teel,» rõhutab Ratnik, kuid selgitab, et herpesesse nakatumine toimub ainult lööbe ja villide olemasolul.
Lisaks klassikalistele haigustele võivad sugulisel teel levida ka B-hepatiit ja eksootilisemad viirused nagu Zika.
Mehe seksuaaltervis vajab kontrollimist
Kui suur hulk naisi käivad kenasti kord või kaks aastas kontrollis, siis mehed lihtsalt selleks, et oma seksuaaltervist kontrollida, seda ei tee. «Kahjuks pole suguhaiguste osas testimine täna Eesti meeste elustiili osa. Kahetsetavasti on meheks olemise juures tavaks, et kui häda pole midagi, siis ega arsti juurde minda,» nendib Ratnik. Ta rõhutab, et mitmed suguhaigused kulgevad ilma äratuntavate sümptomiteta, sestap on väga oluline oma seksuaaltervist regulaarselt kontrollida.
Võimalusi oma seksuaaltervise kontrollimiseks on palju. Näiteks saavad kuni 26-aastased noorte nõuandlates abi nii vaimse kui füüsiliste murede korral, sealhulgas tehakse erinevaid uuringuid. Diskreetselt ja turvaliselt saab näiteks oma intiimtervist kontrollida, saades läbi SYNLAB portaali täpse juhendiga proovivõtukomplektid omale otse koju. Konto saab soovi korral luua ka anonüümselt. «Soovitan enamlevinud suguhaiguseid testida koos ehk paketina, sest sümptomite esinemisel ei pruugi nende põhjal konkreetne tekitaja tuvastatav olla. Lisaks on suguhaigused sageli pika peiteajaga, mistõttu tasuks end testida mitte varem kui mõned nädalad pärast võimalikku nakatumist. Kindlasti tuleb testida siis, kui ilmnevad haigusele viitavad sümptomid.»