Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Teadlased ja dermatoloogid hoiatavad: päevitus on kahjustunud naha tunnus

Copy
Solaariumid on tervisele ohtlikud.
Solaariumid on tervisele ohtlikud. Foto: Shutterstock

Dermatoloogid kutsuvad inimesi kevade hakul üles kasutama päikese käes viibides UV-kaitsekreemi ning vältima solaariumis käimist. UV-kiirgus kahjustab naharakke ning päevitamise tagajärjel tekivad nahale kiiremini kortsud, pigmendilaigud ja väheneb elastsus. Kõige tõsisem päevitamisega seotud risk on aga nahavähk.

Maailma Terviseorganisatsiooni teadlaste hinnangul ei ole ka uuem solaariumi-tehnoloogia nahale ohutu. Samuti ei vasta tõele väide, et solaariumis lisaks UVB-kiirgusele kasutatav UVA-kiirgus nahavähki ei põhjusta – lisaks naha vananemise kiirendamisele mängib see rolli ka vähirakkude tekkel. 

Solaariumides on UVA-kiirguse tase enamasti sama suur kui keskpäevane päikesekiirgus, kuid võib olla ka kuni 20 korda suurem. UVB-kiirgus seevastu võib solaariumis olla üks viiendik suvise päikesekiirguse tasemest, aga võib ka päikesekiirguse taseme kolmekordselt ületada. Solaariumis käimise teeb ohtlikumaks asjaolu, et solaariumis saab kiirgust kogu naha pind ühtlaselt, päikese käes on õrnema nahaga piirkonnad paremini kaitstud ning kiirgusega ei puutu kokku kogu keha korraga. 

Liigne päevitamine põhjustab DNA kahjustusi melanotsüütides ehk naha pigmendirakkudes, mis toodavad nahatooni muutvat melaniini. Heledama nahaga rahvaste puhul põhjustab ka kergem päevitus tõsist DNA kahjustust, mistõttu suureneb regulaarse solaariumis käimise korral oluliselt ka nahavähi risk, kuid ka tumedama nahaga inimestel on regulaarse päevitamise korral nahavähi risk oluliselt suurem.

Rahvusvaheline Radioloogilise Kaitse Komisjon soovitab solaariumis käimist tervise huvides vältida, sest teadlaste hinnangul suurendab solaariumis käimine basaalrakulise kartsinoomi, melanoomi ja lamerakulise kartsinoomi riski. Rahvusvahelise Nahavähi Organisatsiooni hinnangul ei ole olemas ohutut päevitust – naha pigmendi muutus ehk tumedam jume annab märku DNA kahjustusest ning nahavähi riski suurenemisest. Regulaarne päevitamine ja kaitsekreemide mittekasutamine suurendab alla 35-aastastel inimestel nahavähi riski 75 protsenti.

Samuti on leitud, et mida nooremana inimesed regulaarselt solaariumis käima hakkavad, seda suurem on nende nahavähi risk ning seda kiiremini nahk vananeb. USA ja Kanada dermatoloogide andmetel põhjustab päevitamine rohkem vähijuhtumeid kui suitsetamine. 

Austraalia vähiorganisatsioonid töötavad selle nimel, et solaariumid oleksid kohustatud oma reklaamides kasutama sigaretitootjatega sarnaseid hoiatavaid pilte ja tarbijaid ohtudest teavitama. Lausa 77 protsenti Suurbritannia dermatoloogidest leiab, et solaariumid peaksid olema keelatud. Kanada dermatoloogide hinnangul on oluline vähendada päevitamisega seotud valeinformatsiooni levikut – levinud eksiarvamus on see, et kerge päevitus aitab nahka päikesepõletuse ja nahakahjustuse eest kaitsta, kuid tegelikult see nahka ei kaitse. 

Päikesevalgus on oluline nii vaimsele kui füüsilisele tervisele, kuid päikese käes viibides tuleb nahka UV-kaitsekreemidega kaitsta. Inimese organismile olulise D-vitamiini omandamist kaitsekreemid tõsiselt ei mõjuta. Kanada teadlaste sõnul saab organism D-vitamiini kätte ka kaitsekreemi kasutamise korral, sest inimesed saavad D-vitamiini lisaks päikesevalgusele ka toidust ja toidulisanditest. 

Parim viis nahakahjustust vältida on kanda sobivat riietust, päikeseprille ja kasutada regulaarselt UV-kaitsega kreemi ning mitte käia solaariumis.

Tagasi üles