AKE-koostisega ravim vähendab organismis põletikku ning seda on pakutud peamiseks kopsuhaiguste, vähi, diabeedi ja kõrgvererõhktõve raviks. Seetõttu on meditsiinis tekkinud konfliktne olukord.
Uuringu tegijad hoiatavad, et südamehaiged, kõrgvererõhktõve ja diabeediga inimesed, keda ravitakse AKE-inhibiitoritega, võivad olla koroonaviiruse riskirühm.
Uuringu tegijad hoiatavad, et südamehaiged, kõrgvererõhktõve ja diabeediga inimesed, keda ravitakse AKE-inhibiitoritega, võivad olla koroonaviiruse riskirühm.
«See, et juba varem haige inimese tõenäosus lisanduva ägeda haiguse tõttu surra on suurem kui tervel inimesel, on hästi teada kurb tõsiasi,» ütleb Alari Irs, ravimiameti meditsiininõunik ja arst-õppejõud kardioloogia erialal Tartu Ülikooli kliinikumi südamekliinikus.
Maailma Terviseorganisatsiooni andmed Hiina kohta näitavad, et haiglaravi vajanud koroonapatsientide suremus oli 1,4 protsenti, palju suurem aga kaasuva kroonilise haiguse korral: südame-veresoonkonnahaigusega patsientidel 13,2, diabeediga 9,2, kõrgvererõhktõvega 8,4, hingamisteede kroonilise haigusega 8,0, vähktõvega 7,6 protsenti.
«Siduda see südamehaiguste puhul mingi spetsiifilise ravimiklassiga on praegu pandeemia tingimustes ülimalt paljude segavate tegurite taustal minu meelest ohtlik ja vastutustundetu. Ajakirja Lancet toimetajast on mul väga raske aru saada,» ütleb Irs.
«Südamehaigetel on parim jätkata haiguse senist optimaalset ravi ja mitte teha järske muutusi püsiraviskeemides. Kindlasti on ohtlikum kroonilise haiguse dekompensatsioon kui teoreetiline hüpotees ravimi ja haiguse mõningasest võimalikust koostoimest ajakirjas Lancet. Ravi muutmist ei soovita mitte ükski rahvusvaheline erialaorganisatsioon,» rõhutab dr Irs.
Krooniliste haiguste tegelikud ohud
Arst selgitab, et ägedal viirushaigusel, sealhulgas koroonaviirusel, on kardiovaskulaarsüsteemile kolm peamist lühiajalist mõju.