Mitmetes haiglates üle Eesti on ära jäetud esimese trimestri varajase staadiumi uuringud, teatavasti alustatakse neid alles 20.nädalast. Milline on teie isiklik riskihinnang? Millised on alternatiivid olukorra tervislikuks ja sujuvaks kontrollimiseks ilma arstiabita?
«Haiglad ja emadusnõuandlad töötavad nii nagu praegu võimalik on, kaaludes iga toimingu tegemise või ärajätmise juures riske ja võimalikku kasu. Järelikult on võimalik nakkusesaamise risk suurem, kui uuringutest oodatav kasu. Eriti ohtlik on ema haigestumine viirusnakkustesse just raseduse esimesel trimestril. Muidu neid uuringuid ju ära ei jäetaks!
Saan aru, et iga naise jaoks on just tema seisund eriline, aga uuringute-protseduuride tegemisel lähtutakse meditsiinilisest näidustusest ja sellest, kas tegemist on rutiinse protseduuriga, mida saab ka edasi lükata või hädavajaliku uuringuga (näiteks seoses raseduse katkemise ohu, veritsuse või valuga).
Ega tegelikult me ju raseduse kulgu muul moel positiivselt mõjutada saa, kui süüa tervislikult, juua piisavalt vett, puhata ja magada piisavalt, liikuda värskes õhus, hoiduda kontaktist haigetega ja ebameeldivatest olukordadest/inimestest.»
«Rasedus areneb omasoodu. Naise keha suudab viljastunud munarakust täitsa iseseisvalt, ilma välise sekkumise ja juhendamiseta, loote, ja lõpuks väikese täiusliku inimese kasvatada. Ega jälgimistoimingud seda protsessi kuidagi parandada ei saa.»
Mida lapseootel ema võiks oma tervise juures jälgida?
«Ohumärgid on veritsus, tugev alakõhuvalu (va sünnituse ajal), lootevee lekkimine, loote liigutuste oluline vähenemine.