- Vaikuses kasvab vägivald
- Vägivald on tahtlik ja läbimõeldud käitumine
- Kodanikujulgus ja vastutus on siinkohal olulised
- Kuidas ise abi otsida ja kuidas aidata ohvrit?
Lähisuhtevägivald on Eestis tõsine ja laialdane probleem, milles on kannatajateks enamasti naised ja lapsed. Muret tekitav on asjaolu, et eriolukorras on inimesed sotsiaalselt isoleeritud ja kodurežiimil. Lähisuhtevägivallast ja võimalikest lahendustest eriolukorras räägivad sotsiaalkindlustusameti naiste tugikeskuste teenuse juht Andrea Kink ja naiste tugikeskuse jurist Merle Albrant.
Spetsialistid tõdevad, et lähisuhtevägivald on kogu aeg meie ühiskonnas eksisteerinud ja eriolukorraga seoses ei ole pöördumiste arv veel kasvanud, kuigi oht selleks on olemas. «Teiste riikide kogemus (nt Hiina, USA, Itaalia,Prantsusmaa) näitab, et eriolukord ja karantiinis viibimine võib ühel hetkel siiski tekitada pöördumiste kasvu, ja see on mõistetav, sest vägivaldsed suhted võivad sellistes keerulistes olukordades veelgi pingestuda,» vastab Kink.
Albrant lisab, et nüüd hakkavad inimesed tasahaaval teadvustama, mis on lähisuhtevägivald, oma paarisuhet analüüsima, ja paljudele naistele tuleb oma suhet analüüsides šokina see, et nad on aastaid olnud vägivallaohvrid, seega tihtipeale keeldutakse isegi tunnistamast, et nendega on see tõesti juhtunud. «Igas eriolukorras kasvab risk naiste ja laste heaolule, kui nad on 24/7 vägivallatseja kontrolli all ning väljapääsu ei näe.» Albrant lisab, et ohvrid on harjunud tegema kõike nii, nagu vägivallatseja tahab, selleks et peres mingigi «rahu» oleks, seetõttu harjutakse tihti kannatustega.
Vägivaldsus kui uskumuste süsteem
Lähisuhtevägivalla kohta levib mitmeid müüte, kinnitavad spetsialistid. Albrant toob välja, et kahjuks arvatakse siiamaani, et vägivald on levinud peredes, kus tarvitatakse palju alkoholi, ning vägivaldsed mehed on head isad. Kink lisab, et sotsiaalkindlustusamet on levitanud teemakohast põhjalikku infovoldikut, millega saab tutvuda ka veebis. «Turvaline ja vaba elu: mida teha, kui kannatad lähisuhtevägivalla all». See tutvustab nii levinud müüte kui ka lahendusi.