Suviselt sirav päike ahvatleb õue. Miks ei tasu rutata päevitama ja kuidas end UV-kiirguse eest tõhusalt kaitsta, selgitab Põhja-Eesti regionaalhaigla nahaarst Alina Brokk.
Naha pruunimaks muutumine tähistab dr Brokki sõnul raku püüdlust kaitsta tuumas peituvat õrna DNA-d ultraviolettkiirguse kahjustuste eest. «Kui hakkame võtma päikest ehk UV-kiirgust, ei ole see rakutuuma struktuuride jaoks normaalne – hakkab rakkude DNA kahjustamine. Pigmenditilgad kogunevad tuuma ümber – melaniin ei laotu rakus võrdselt igale poole – kujuneb nagu müts DNA kaitseks. Raku jaoks on eriolukord, et ära hoida hullemat: DNA kahjustus, mutatsioon ja nahavähk. Samal ajal võtab inimene selle riski – laseb koguneda pigmendil, et saada pruunimaks,» kirjeldab dr Brokk mehhanismi päevitamise taga.
Keda varitseb oht?
Eestis oli aastal 2000 melanoomi esmasjuhte 118, aastal 2016 oli neid 215. Peamiseks melanoomi riskiteguriks on ultraviolettkiirgus. «Igasugune päevitamine on alati kompromiss. Parim päevitamine on see, mida pole toimunud,» tõdeb Brokk.
Arst näeb argises praktikas 30ndate eluaastate esimeses pooles olevaid inimesi, kel tuleb ära lõigata mitu nahavähki, ometi ei pruunista nad nahka suviti hommikust õhtuni päikesegrilli all. «Nad on tavalised inimesed, kel on väikesed agad – need võisid olla kaks korralikku Türgi reisi, kus päevitati kaks nädalat. Nad võivad käia suviti maasiakaid korjamas ja said nahapõletuse. Nad võivad käia aeg-ajalt solaariumis,» toob Brokk näiteid. Kuni geenid pole ülima põhjalikkusega läbi uuritud, ei tea ka öelda, kellel on eelsoodumus ning nahavähi võivad kaasa tuua ka väikesed üleastumised.
Kui kasutada päikesekaitsefaktorit SPF 6 ja minna Türki, on nahakahjustuse risk kõrge. Kui minna Piritale, peale määritud SPF 50, on risk tunduvalt madalam. «Null on risk siis, kui üldse mitte võtta päikest. Peab aru saama, et päike pole mingi soe õhk – see on UV-kiirgus ja see põhjustab nahavähki,» selgitab dr Brokk.