Doktoritöö uuringust selgus, et esmase psühhoosiepisoodi korral ilmneb patsientide vereseerumis madalatasemelise põletiku olemasolu peegeldavate markerite tasemete tõus, mis seitsmekuulise psühhoosivastase ravi toimel taandub. Samas põhjustas seitsmekuuline ravi kõrvaltoimena kehakaalu olulise tõusu ja seerumist mõõdetud ainevahetuse tasakaalu kajastavate biomarkerite tasemete nihkumise ebasoodsas suunas.
Kroonilise psühhootilise häire ja kestva psühhoosivastase ravi foonil avalduvad tervikorganismi tasandil püsivad soovimatud ainevahetuslike ja põletikumarkerite tasemete tõusud, mis seonduvad suurema riskiga haigestuda ainevahetushäiretesse ja südame-veresoonkonnahaigustesse.
Varasematele teadustulemustele tuginedes on põletikuliste ja ainevahetuslike eripärade uurimine skisofreeniaspektri häirete eri staadiumides jätkuvalt väga tähtis. Sedalaadi uuringud pakuvad uut teavet haiguse olemuse ja kulu mõistmiseks ning võimaldavad vältida antipsühhootilise raviga kaasneda võivaid ebasoovitavaid kõrvaltoimeid.
Balõtševi uuringu tulemusi on edaspidi võimalik kasutada kliinilises töös haiguse tõenduspõhisemal diagnoosimisel ning psühhoosivastase ravi kõrvaltoimete avaldumise jälgimisel ja vältimisel.
Roman Balõtšev kaitseb doktoritööd «Immuun- ja metaboolse süsteemi vastastikune mõju skisofreeniaspektri häire erinevates staadiumides» 22. mail kell 10.00 Tartu Ülikooli Biomeedikumis.
Doktoritöö juhendajad on Tartu Ülikooli psühhiaatria vanemteadur Liina Haring, inimese füsioloogia professor Eero Vasar, meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer ja inimese füsioloogia vanemteadur Kati Koido.