P, 10.12.2023

Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi: usaldus aitas meid kriisist läbi (1)

PM Tervis
Copy
Perearst ja Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi.
Perearst ja Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi. Foto: Raul Mee/Mollusk Media

Teisipäeval, 19. mail tähistatakse ülemaailmset perearstide päeva, mis kannab tänavu tunnuslauset «Family doctors on the front line» (perearstid eesliinil). Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi jaoks on tähtsaim märksõna eriolukorras olnud usaldus.

«Perearstimeeskond on läbi aegade olnud meditsiini eesliin – ükskõik, kas räägime haiguste ennetusest, varajasest märkamisest ja äratundmisest või inimestele värava avamisest meditsiini juurde, kui nad seda vajavad. Kuid sellisena, nagu kujunes 2020. aasta eesliin esmatasandil, ei osanud me seda ilmselt ette kujutada ka kõige ulmelisemates õudusunenägudes,» nendib Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi.

«Oleme usaldanud oma patsiente rohkem kui kunagi varem – kaugkontakti teel retseptide väljastamine, haiguste ravimine, töövõimetuslehtede avamine ning lõpetamine on tähendanud väga suurt usaldust mõlemalt poolelt. Oleme usaldanud oma personali, nii neid, kes on kaugtööl, kui ka neid, kes kohtuvad patsientidega näost näkku – teame ja usume, et nad on teinud oma parima, sest näeme seda haigestumiste vähenemisest ja patsientide tagasisidest. Me usaldame oma koostööpartnereid – haigekassat, sotsiaalministeeriumit, terviseametit – ja teame, et kokkulepped, mis kriisi ajal suuliselt sündisid, peavad ka hiljem. Me oleme usaldanud haiglaid ja teiste erialade arste, suunates neile kriisi ajal väga keerulisi patsiente, kellega esmatasandil tõesti hakkama ei saa, ning näeme, et nad on osanud väärtustada seda koostööd ka distantsilt e-konsulteerides,» rääkis Vallikivi.

«Veel on vara teha järeldusi pikas perspektiivis. Vaadates tagasi möödunud kahele kuule, siis olen ääretult uhke perearstimeeskondade üle – nende nutikuse, paindlikkuse, kiiruse, ühtsuse, otsustuskindluse, koostöövõimekuse ja kollegiaalsuse üle,» kinnitas Le Vallikivi.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles