«Loomulikult on õues ja värskes õhus olemine kõigile väga kasulik, kuid intensiivse päikesevalguse eest tuleks siiski varju hoida,» märkis dr Vettus. «Siinkohal tahaksin öelda neile inimestele, kes planeerivad terviseradasid ja mänguväljakuid – kindlasti peaks pinkide ja laste mängualade juures olema rohkem päikese eest kaitstud alasid.»
«Meie naha teine suur vaenlane on solaarium. Ma ootan päeva, mil alaealistel keelataks solaariumis käimine – lisaks melanoomiriskile kiirendab solaarium naha vananemist ning rikub noore inimese nahka. Tegelikult ei peaks oma tervise huvides solaariumis päevitamas käima mitte keegi. Tegime Dr. Niine Nahakliinikuga terviseametile ja sotsiaalministeeriumile ettepaneku alaealistele solaarium keelata juba seitse aastat tagasi. Alles 2019. aastal jõuti seaduseelnõuni, mis keelab alaealistele solaariumi ning tätoveerimise. Loodan väga, et see seadus võetakse varsti vastu,» lisas dr Vettus.
Millal pöörduda spetsialisti poole?
Dermatoskopisti juurde peaks pöörduma juhul, kui nahale on tekkinud uus märk, mis kiiresti muutub – kasvab ja muutub tumedaks. Elu jooksul tekib inimesele ikka sünnimärke juurde, kuid kiired muutused täiskasvanueas vajavad kindlasti arsti tähelepanu. Lapseeas tekkinud sünnimärgid kasvavad koos lapsega.
Lesiooni asümmeetria, ebakorrapärane äär, mitmevärvilisus võivad viidata samuti pahaloomulisusele ning sellise märgi olemasolul tasuks samuti vastava kvalifikatsiooniga arsti juurde pöörduda. Umbes 80 protsenti nahamelanoomidest on juba nahale tekkides melanoomid, see tähendab seda, et nad on pisikesed, alla 5 mm. Tähelepanu peaks pöörama ka roosadele lesioonidele ja noodulitele.