Vähemalt viie lapse emadele pakuti olulisi soodustusi — emaduspuhkus, -toetus ja meditsiiniline abi — ning vähemalt kümne lapse emad kuulutati «kangelasemadeks». Vaesemad pered olid sunnitud lapsed riiklikesse lastekodudesse panema, mida üha juurde rajati. Aastaks 1989, kui Ceausescu kukutati, oli lastekodudes 170 000 orbu. Iibepoliitikal oli kohutav mõju nende aju arengule.
Bostoni lastehaigla pediaatriaprofessor doktor Charles Nelson külastas Rumeenia õõva tekitavaid lastekodusid 1999. aastal. Iga viieteistkümne lapse kohta oli tööl üks hoidja, kellel oli keelatud nutvaid lapsi sülle võtta ja neile kiindumust näidata — muidu oleks vaja üha rohkem kiindumust ihkavate laste jaoks rohkem personali palgata. Lastega toimiti mehhaaniliselt: tualetitoiminguteks pidid orvud plastpottidel reas istuma, nende soengud ja riided olid ühesugused ning neid toideti graafiku järgi. Lapsi ei hoitud, nendega ei mängitud ning nad olid ilma emotsionaalsest kontaktist, lähedusest ja stimulatsioonist. Neid inimesi tuntakse täna Rumeenias «õnnetute põlvkonnana».
Orvud õppisid mitte nutma ning olid valimatult sõbralikud igaühega, mis viitas tõsistele pikaajalistele kiindumusprobleemidele. Kui keskmine inimese IQ on 100, siis nende laste IQ oli 60-70, mis näitab kerget vaimset alaarengut. Nende ajude elektroentsefalograafiaga uurimisest selgus, et laste närvitegevus oli oluliselt vähenenud. Paljud lapsed sattusid ka psühhiaatriahaiglatesse.
1990. aastal paljastasid lääne reporterid Rumeenia lastekodus toimuva ning šokeerisid fotodega kogu maailma. Nähtut iseloomustati kui «Laste Gulagi» ja «Rumeenia eutanaasiaprogrammi». Hiljuti oli Tallinna Fotografiska fotomuuseumis ka üleval James Nachtwey näitus «Memoria» jubedate piltidega Rumeenia lastekodust.