Kahtlemata ei suuda üks veebinupp asendada pikaajalist tööd psühholoogi ning iseendaga. Selle artikli eesmärk on pigem anda väike sissevaade kognitiivsesse käitumisteraapiasse tutvustades mõttepäevikut kui meetodit. Enne mõttepäeviku pidama hakkamist tuleb alustada probleemi kindlaks tegemisest ning õppida, kuidas üldse oma mõtteid analüüsida. Lisaks mõtteviisi muutmisele võib olla tarvilik muuta käitumisharjumusi, kehalisi ilminguid ja keskkonnategureid.
KKT alguses vaadatakse kliendi elu erinevaid valdkondi. Kõik probleemid sõltuvad üksteist vastakuti mõjutavast viiest tegurist: keskkond, kehaline tasand, tunded, käitumisharjumused ja mõttemudelid. Kui määratleda, mis tekitab nendes viies valdkonnas rahutust, saab vaadata, mis vajab elus muutmist. Esmalt tuleb probleemide mõistmiseks vaadata, millised pikaajalised muutused või probleemid on nendes valdkondades esinenud.
Esimene eneseanalüüsi osa: millised muutused või pikaajalised probleemid on sul esinenud eelmainitud valdkondades?
- Muutused elus, keskkonnas
Keskkonnamõjud aitavad määratleda mh lapseeas välja kujunevaid hoiakuid, veendumusi ja mõttemustreid, mis sageli ka täiskasvanuikka kanduvad. Kas oled kogenud hiljuti mingisuguseid muutusi? Millised on olnud stressirohkeimad sündmused viimase aasta, kolme, viie jooksul või lapsepõlves? Kas oled mõjutatud praegu mingisugustest raskustest?
Kas esineb vaevust tekitavaid kehalisi reaktsioone nagu muutused unes, energias või kindlaid sümptomeid nagu südamekloppimine, kõhuvalu, higistamine, uimasus, peapööritus, hingamisraskused või valu?
Tugev tundetulv annab märku, et elus toimub midagi olulist. Tunded on tavaliselt ühe sõnaga kirjeldatavad: ärev, rahulik, põnevil, süüdi, vihane jne. Sõnadest «hea» või «halb» ei piisa. Tunnete määratlemine aitab mõista meeleoluhäireid, seada eesmärke ja jälgida nende suunas kulgemist. Abiks võib olla ka kehaoleku jälgimine (nt pingul õlad sisemisest pingest, raskustunne kehas depressioonist või pettumusest). Edasi saab välja valida kindlate tunnete leevendamiseks mõeldud abinõud. Milline on sinu meeleolu ühe sõnaga – kurb, närviline, vihane, häbistatud, süütundest vaevatud vmt?