E, 30.01.2023

Gaseeritud vesi - kirgas kosutus või oht elule?

Anne-Liise Verpson
Gaseeritud vesi - kirgas kosutus või oht elule?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mulliga või mullita – selle otsuse võiks teha teadlikult, mitte ainult hetke ajel
Mulliga või mullita – selle otsuse võiks teha teadlikult, mitte ainult hetke ajel Foto: Shutterstock

Gaseeritud vesi ärritab magu, lõhub hambaemaili ja võib tekitada allergiat. Teadlased aitavad selgitada, kas tegemist on müütidega või on väidetel tõepõhi all.

Gaseeritud vees sisalduvad sulfitid võivad põhjustada nahalöövet ja hingamishäireid

Teadlased on uurinud gaseeritud veele lisatavate sulfitite mõju inimesele. Sulfitid on rühm väävliühendeid, mida kasutatakse laialdaselt toiduainetetööstuses nende puhastavate ja säilitavate omaduste tõttu. Toidule ja joogile lisatavad keemilised ained takistavad bakterite levikut, säilitavad toidu värvust ja vedelike läbipaistvust ning pikendavad säilivusaega.

Ameerika erakorralise meditsiini ajakirjas avaldatud uuringus käsitleti juhtumit, kus inimesel tekkis pärast gaseeritud vee joomist eluohtlik allergiline reaktsioon suu limaskesta paistetuse ja kõritursega.  Korea teadlaste uuringus leidis samuti käsitlust allergiline reaktsioon gaseeritud vees olevatelt sulfititele – seal toodi ülitundlikkuse kahe põhilise tunnusena välja kõriturse koos neelamis- ja hingamisraskusega ning kublaline lööve e. nõgestõbi.

Iga inimese individuaalne tundlikkus mõjutab kaasnevate haigustunnuste raskusastet, mis võib ulatuda peaaegu märkamatust eluohtlikuni. Ülitundlikel inimestel on soovitatav eelistada juua gaseerimata jooke, et ennetada keele- või kõritursest põhjustatud hingamistakistust.

Märksõnad
Tagasi üles