Et inimesed julgeks abi otsida, peab lõppema vaimse tervise häbimärgistamine
«Kriisi ajal nägime, et palju inimesed kogesid tavapärasemast rohkem stressi. Hästi tähtis oli, et inimestel oleksid esmased oskused, teadmised ja harjumused enda hoidmiseks. Ka lähiajal ja edaspidi võiks enda hoidmise oskused, harjumused ja vaimse tervise hügieen saada sama tavaliseks nagu kätepesugi,» ütles MTÜ Peaasjad juht Anna-Kaisa Oidermaa.
Oidermaa sõnul pöördutakse esmalt oma muredega oma lähedaste poole, mistõttu on tähtis oskus olla üksteise suhtes tähelepanelik, olla toeks ja hoida teistega lähedasi suhteid: «Kogukonna tasandil saab palju ära teha tervise edendamise, tugigruppide, kogemusekspertide ja soovituste toel.» Rõhku tuleb panna tõenduspõhiste lahenduste kasutamisele, arusaadavas keeles usaldusväärse teabe kättesaadavusele.
Oidermaa leiab, et vaimse tervise murede häbimärgistamine peab lõppema, sest raskuste häbenemine ja varjamine teeb inimesi haigemaks. «Näeme hoiakuid, et vaimse tervise häiretes on inimesed süüdi, need on nõrkus ja rumalus. Nii on ju selge, et inimesed ei tegele naljalt oma vaimse tervise hoidmisega ja ei otsi õigel ajal abi, kui on oht silt otsaette saada.» Õppe-, töö- ja elukeskkonda planeerides tuleks Oidermaa sõnul samuti lähtuda vaimse tervise toetamisest mõeldes ümbrusele, suhtlusele ja suhtlemisprobleemidega tegelemisele.
Inimesed kogevad sageli vaimset hingevalu füüsilisest vähem talutavana
Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige, dr Karmen Joller võrdleb psühholoogi, perearsti, ja psühhiaatri rolle vastavalt suitsuanduri, tulekustuti ja tuletõrjujaga. «Kohtan vaimse tervise probleemidega inimesi oma perearstipraksises iga päev,» rääkis dr Joller, kelle sõnul kirjeldavad inimesed oma probleeme tavaliselt kurbuse, mure ja pingena. Vaimset pinget ja hingevalu kirjeldatakse raskemini talutavana kui füüsilist valu. Sageli ei oska inimesed selgitada, miks nad end nii tunnevad, kui kõik on näiliselt hästi. «Vaimse tervise murede tekitatavat kurbust ei saagi mõõta,» ütles dr Joller.