Üksluise keskkonna ja vähese tegevuse tõttu kirjeldati, kuidas isiklik aeg aeglustub. Patsiendid arvestasid oma päevakava söögiaegade ja protseduuride järgi, mille vahelisel ajal otsiti endale teadlikult tegevust, muu hulgas püüti olla füüsiliselt aktiivsed. «Kindlasti tuleks soodustada patsientide kontakti välismaailma ja lähedastega. Ka varasemad uurimistööd on näidanud, et lähedaste külaskäigud aitavad vähendada isolatsiooni negatiivset psühholoogilist mõju,» tõdes Kübarsepp.
Kogemused tervishoiutöötajatega
Patsiendid mõistsid kontaktisolatsiooni vajalikkust ja tõhustust, kuid infektsioonhaigus ja sellega seotud kaitsemeetmete rakendamine tekitasid neis siiski räpasuse, häbimärgistatuse ja tõrjutuse tunde. Muretseti nii lähedaste kui ka tervishoiutöötajate nakatamise pärast.
Hirmu põhjustasid eelkõige need haiglatöötajad, kes ei kasutanud protseduuride ega hooldustoimingute tegemisel isikukaitsevahendeid. «Kaitsevahendite pruukimine oli tervishoiutöötajate seas väga ebaühtlane ja tekitas patsientides lisaks nakkuse edasikandumise hirmule ka segadust. Kord nähti liigset kaitsemeetmete kasutamist ja teinekord nõuete täielikku eiramist,» kirjeldas Kübarsepp.
Uuritavad kirjeldasid ka ebameeldivaid kogemusi tervishoiutöötajatega. Mõni töötaja käitus ja suhtles patsientidega haavaval viisil, tekitades neile hingelisi kannatusi. Patsiendid aga leppisid halva käitumisega ja leidsid sellele vabandusi. Siiski ei julgetud seetõttu teinekord personali tülitada, sest kardeti ebameeldivat kohtlemist ja konflikte.
«Kontaktisolatsiooni üks terviserisk on masenduse ja depressiooni tekkimine. Seepärast on eriti oluline, et tervishoiutöötajad käituksid sõbralikult ja võtaksid aega patsientide murede kuulamiseks. Positiivsus ja julgustamine toetas patsiente ning aitas neil olukorraga paremini toime tulla,» leidis Kübarsepp.
Kübarsepp keskendus oma uurimistöös kontaktisolatsioonis olevatele patsientidele, kuid ta soovitab COVID-19 pandeemiat arvestades uurida ka õhkisolatsioonis viibivate inimeste kogemusi.
Heli-Kaja Kübarsepa magistritöö «Täiskasvanud patsientide kogemused kontaktisolatsiooniga – kvalitatiivne uurimus» juhendajad on Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud-lektor Janika Pael ja Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi õendusteaduse assistent Merle Seera.