«Nii Eestis kui kogu maailmas on koroonaviiruse diagnoosimiseks ja nakkuse avastamiseks kasutusel viiruse RNA määramine,» ütleb Kallikorm. Test võimaldab avastada viiruse olemasolu juba varajases staadiumis ning seega vajadusel karantiini koheselt rakendada.
Teine eelis on usaldusväärne tulemus. «Viiruse RNA-d on võimalik määrata nn klassikalisel real-time PCR (Polymerase chain reaction) meetodil, mis on kasutusel nii Terviseameti, SYNLABi kui ka mitme haigla laborites. Viiruse RNA määramine on ainuke metoodika, mida haiguse diagnoosimiseks ja nakkuse avastamiseks aktsepteerib hetkel nii Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kui ka Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC).»
Koroonaviiruse poolt tekitatud peamised sümptomid on palavik, köha ja hingamisraskused, mis avalduvad enamasti 14 päeva jooksul.
Suureks riskiks on inimesed, kes põevad viirust asümptomaatiliselt ning võivad haigust levitada enda teadmata. Viirusesse nakatumine on eriti ohtlik vanemaealistel ning krooniliste haiguste põdejatel, kuna nende immuunsüsteem on nõrgem ega pruugi haigusega hakkama saada nii hästi kui keskmine terve inimene.
Välisministeerium palub reisimisel kinni pidada järgmistest põhimõtetest
Enne reisi planeerimist on soovitatav vaadata sihtriigi nakkuskordaja infot välisministeeriumi kodulehelt. Eestisse saabuja eneseisolatsioonikohustus sõltub sellest, kas riigis, kust inimene tuleb, on koroonaviirusesse nakatunute suhtarv suurem kui 16. See tähendab, et asukohariigis peaks nakatunuid olema 16 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul.
Inimesed, kes saabuvad Eestisse kõrgema nakatunute suhtarvuga riigist, peavad Eestisse jõudes jääma kaheks nädalaks eneseisolatsiooni. Infot Euroopa riikide nakatunute suhtarvu kohta uuendatakse igal reedel, kolmandate riikide nimekirja iga kahe nädala tagant.