P, 29.01.2023

Selgitati välja ühistranspordis koroonaviirusesse nakatumise risk sõltuvalt istumiskohast ja reisi kestusest

PM Tervis
Selgitati välja ühistranspordis koroonaviirusesse nakatumise risk sõltuvalt istumiskohast ja reisi kestusest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hiina kiirrong.
Hiina kiirrong. Foto: Shutterstock

Teadusajakirjas Clinical Infectious Diseases avaldati teadusartikkel reisijate koroonaviirusesse nakatumise tõenäosusest rongis. Artikkel põhines kahel Hiina kiirrongi trajektooril. Selgus, et reisi ajaline kestus ja istumiskoht mõjutavad nakatumise tõenäosust. 

Rongireisijad võivad koroonaviirusesse nakatuda, kui nad istuvad nakkusekandjast 2,5 meetri kaugusel. Southamptoni ülikooli WorldPop projektis osalevad teadlased leidsid hiljuti avaldatud uuringus, et kui inimesed reisivad rongis rohkem kui tund aega, peaksid nad nakatumise ennetamiseks istuma üksteisest kaugemal kui meeter. Uuring põhines kahel Hiina kiirrongi trajektooril ning see viidi läbi ühes mitmete Hiina organisatsioonidega, sealhulgas Hiina Teaduste Akadeemiaga.

19. detsembrist 6. märtsini tehtud viiruse leviku analüüsis leiti, et keskmiselt nakatus 0,32 protsenti reisijatest, kes istusid viis istet ees- või tagapool ning kolm istet edasi küljel. Nakatunu lähedal olevatel istmetel istujad nakatusid suurema tõneäosusega (3,5 protsenti). Samas reas istuvatele inimestele nakkuse kandumine oli 1,5 protsenti. 

Märksõnad
Tagasi üles