«Minu hammaste lugu on pikk ja sai alguse, kuna sündisin kurgulae- ja huulelõhega,» kirjutab Maie. Kaks hammast asetsesid suulaes, mis enne kurgulae operatsiooni tõmmati ära ja kurgulagi õmmeldi kinni. Alumine lõualuu on naisel etteasetsev ja kurgulae lõhe operatsiooni tõttu jäi ülemiste hammaste hambumus valeks. Samuti olid lapsena Maiel kõik hambad rahhiitsed. «Lapsena Kuulmis- ja Kõnehäiretega Laste Internaatkoolis õppides sain pidevalt hambaravi, kuid tulemused olid väga halvad,» kirjeldab 62-aastane naine.
Arstide vigade tõttu sai kogu suu viga
Maie on ravil käinud ka välismaal: «23-aastaselt käisin ravil tolleaegses Leningradis (nüüd Peterburi), kus lõigati kirurgiliselt läbi ülemine hammaskaar eesmärgiga ülemist suulage laiendada. Suulakke paigaldati kruviga suulaeplaat, mida teatud aja tagant keerati laiemaks. Selle tulemusel tekkis suu laest lapsena ära tõmmatud hammaste kohale avatud ühendus ninaneeluga.»
«Veel juhtus õnnetu lugu, kui sooviti võtta hammastest jäljend. Tol ajal oli jäljendi võtmiseks materjal, mis ajapikku kõvastus. Arst pani jäljendi materjali mulle suhu ja alustas vestlust teise arstiga. Kui ta uuesti minu poole pöördus, oli see kivistunud. Et seda kätte saada, lõhuti see rauaga suust välja. Selle tagajärjel said tõsiseid vigastusi 12 hammast ja viga sai kogu suu,» räägib daam, kes teistkordsest plaanist suulage laiendada keeldus.
«Nii on kogu minu elu olnud hammastega suuri muresid. Nii kaasasündinud eripära kui läbielatud traumade tõttu on hambad olnud väga halvas seisundis. Olen hoolitsenud nende eest parimal võimalikul moel, lasknud neid parandada ja hooldada sageli,» kinnitab Maie.